Ako by som mohla zvýšiť laktáciu?

Zodpovedané
24. nov 2022

Dobrý deň,

dcérka má 8 týždňov a je dojčená. Mám však pocit, že mi ubúda mlieko. Dcérka chce byť na prsníku každú chvíľku a pri odsávaní mlieka odsajem okolo 40 ml z prsníka (3 hodiny). Keď jej dám mrazené MM a ja si odsajem, napríklad po 6 hodinách, tak mám z 1 prsníka okolo 80 - 90 ml mlieka.

Ako by som mohla zvýšiť laktáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

množstvo odsatého nijako nevypovedá o množstve mlieka, ktoré nadojčíte. Sú mamičky, ktoré dojčia plne a deti krásne prospievajú a pritom odsajú iba pár kvapiek.

Dojčenie a odsávanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Dojčite na požiadanie, teda tak často a tak dlho ako bábätko chce. Pri dojčení často striedajte prsia, napríklad aj niekoľkokrát za jedno dojčenie.

Veľmi odporúčam dojčiť v sacej polohe - viď www.mamila.sk. Dajte pozor na spôsob podania mrazeného MM fľaštičkou, dokrm liekovkou je veľkým rizikom pre ďalšie dojčenie.

Laktáciu zvýšite jedine tak, že budete dojčiť tak často a tak dlho, ako bude chcieť bábätko. Tiež pomáha intenzívny kontakt s bábätkom - dojčenie koža na kožu, časté maznanie, spoločné spanie.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová