Aké jedlo môžem jesť popri dojčeniu?

Zodpovedané
31. máj 2019

Dobrý deň,

mám 2,5 týždňovú dcérku, ktorej v pôrodnici stačilo moje mlieko. Ako sme prišli domov, tak som ju musela začať dokrmovať umelým mliekom. Už jej dávam prsia iba 1-2x za deň. Málokedy sa stane, že nepotrebuje dokŕmiť.

Čo môžem a čo nemôžem jest?

Dcéka má bodky na tvári, vyzerá to ako výsyp.

Mohla jej to spôsobiť čokoláda?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toto sú dve otázky, ktoré rozdelím.

Čo presne znamená, že potrebuje dokŕmiť? Chudla dcérka? Dokrm možno odporučiť len v prípade, že bábätko váhovo neprospieva. Pokiaľ po dojčení plače, je nepokojné, treba dojčiť ďalej.

Dojčiť tak, ako potrebuje a tak dlho, kým saje. Nedojčiť v pravidelných intervaloch. Novorodenec sa môže chcieť dojčiť v prvých týždňoch 8x, 10x ale aj 15x denne. Je dôležité, aby ste boli v čo najväčšom kontakte, aby mala dcéra dostatok príležitostí sa prisávať.

V tomto veku je ešte šanca, že sa plne rozkojíte. Pozor však v prvých týždňoch na cumlík a tiež spôsob, ktorým dokrmujete. Ak je to nutné, potom odporúčam jedine cievkou priamo pri dojčení a postupne dávku UM obmedzovať v prospech dojčenia.

Dojčite vždy z oboch pŕs a niekoľkokrát ich vystriedajte. Ponúkajte čo najčastejšie. V ideálnom prípade si urobte pelech a buďte tu spolu neustále (údržba domácnosti počká, dojčenie má prednosť). Odporúčam aj spoločné spanie a dojčenie v noci.

Ohľadom bodiek sa prosím obráťte na svojho pediatra.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová