Ahoj,
moja 3,5-mesačná dcérka sa už veľmi nezmestí do vaničky. Ešte nesedí a kočík je zatiaľ (a zrejme aj v budúcnosti) zdrojom spánku, tak hľadám niečo ideálne kvalitné a možno takmer úplný ľah.
Sú korýtka vhodné na dlhší spánok, alebo skôr sú lepšie tie v 180-stupňovej polohe?
Druhou požiadavkou je odolnosť. Kočíkujem veľa a všade. Nech je to kočík, ktorý vydrží terén aj zlé počasie, najmä sneh, prechádzku v lese, ako aj rozbité mestské chodníky. Ak sa dá, ideálne aj niečo na rýchlu chôdzu/beh.
Nemusí byť najlacnejší, radšej niečo čo vydrží. Nezáleží na dizajne či farbe, no klasika je klasika. Motýliky sú menej vítané ako čierna/šedá farba. Musí byť ľahko skladateľný a nemusí byť ľahký. Nemusí byť otočný na obidve strany.
Proste niečo terénnejšie, kvalitné, no zároveň kvalitné na spánok a dlhé cesty.
Aký kočík odporúčaš?
Ďakujem
Ahoj,
v prvom rade zdôrazňujem, že nechcem touto cestou rozprúdiť diskusie. Korýtko - áno alebo nie. Je o tom popísané množstvo diskusií a názorov. Dokonca samotní odborníci sa nevedia zhodnúť. Posuniem Ti čisto moju osobnú skúsenosť.
Korýtkový ľah je úplne normálny a dokonca pre mnohé deti pohodlnejší ľah. Nôžky dieťaťa sú trošku vyložené. Korýtko sa nazýva aj „ergonomickým sedením”. Pre deti s vrodeným refluxom je dokonca odporúčaný pediatrom.
Jediným problémom by mohlo byť to, že ak bábätko radšej správa na brušku, tak by sa mu korýtko nemuselo páčiť.
Ja mám tri deti. Ani jedno nemalo reflux. Pri všetkých som mala korýtkové kočíky. A sú zdravé, šťastné a nič sa im nestalo. Sedieť začali okolo 8. mesiaca. Do športovej časti vždy išli od 6. mesiacov, pretože boli veľký a vaničky zase malé. Pravidelne spali v športovom kočíku aj celý poobedný spánok. Pri cestovaní (3 až 6 hodín s prestávkami na kávu) boli v autosedačke „vajíčku". To má podobný - korýtkový ľah.
Takže, vytvor si svoj názor. A nechaj sa ním viesť. Pomoc je fajn, ale niekedy viac škodí ako pomôže. Sme matky a najlepšie vieme, čo je pre naše deti dobré.
Kočíky vhodné do terénu a zároveň určené na beh a šport bývajú trojkolesové. Tie sú zároveň v teréne stabilnejšie a ľahšie ovládateľné. Nezabudni však v teréne vždy zaaretovať predné koleso. Inak sa vykýva a kočík je trvalo poškodený. Dokonca zničený.
Pred vložením Tvojho dieťaťa do športovej časti nezabudni prikúpiť ergonomickú vložku. Ochráni jeho chrbticu a zabezpečí jej správny vývoj. Ja som používala značku Babymoov, ktorá je univerzálna a všestranná.
Babymoov univerzálna ergonomická podložka CosyMorpho
Výborným modelom je Bumbleride Indie. Jedinou nevýhodou je jeho malá dostupnosť na slovenských e-shopoch a bazároch. Je to však kvalitný kočík. Má nízku váhu a malý rozmer po zložení. Vhodný je do terénu, aj na beh a šport. Bol by pre Teba skutočne dobrou voľbou.
Najpopulárnejšie podobné modely kočíkov sú Thule Urban Glide 2, TFK Mono alebo Baby Jogger Summit X3. Patria medzi Top kandidátov. Sú ľahké a pomerne skladné. Prejdú akýkoľvek terén. A patria ku kočíkom od začiatku až do konca kočíkovacieho obdobia. O vlastnostiach Thule si môžeš prečítať podrobnú recenziu, ktorú som o ňom nedávno napísala.
Ak nie sú tri kolesá pre Teba to pravé orechové, pozri si model Emmaljunga NXT90. Pri kúpe kočíka si vyberáš okrem farebného prevedenia aj typ konštrukcie. Tá sa okrem farby líši najmä typom kolies.
Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďaľšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne.
Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally