Mali by sme sa pri kúpe kočíka vyhnúť dvojradovým kolieskam?

Zodpovedané
5. dec 2022

Ahoj,

práve rozmýšľam nad výberom ľahkého cestovného kočíka. Všimla som si, že pri niektorých (hlavne starších golfových) modeloch sú kolieska dvojité a pri novších sa už od toho upúšťa.

Je to rozdiel, ktorý by si pri nákupe kočíka zohľadňovala?

Už pri dvoch kočíkoch, ktoré som v minulosti používala sa mi stalo, že bol s takýmito kolieskami problém. Na jednom sa rozhrkotali (starší model Maclaren Triumph) a na druhom sa koliesko vykývalo do nepoužiteľnosti (Cosatto Giggle 2).

Mala som len smolu?

Mala by som sa dvojradovým kolieskam vyhnúť?

Ďakujem

Ahoj,

dvojradové kolieska sú stabilnejšie, no náchylnejšie na opotrebenie (väčšinou sú penové alebo umelohmotné - plastové) a potrebujú pravidelnú údržbu. Takžtiež vzhľadom na materiál, z ktorého sú vyrobené, plus typ použitého odpruženia sú určené skôr na rovnejší povrch. Nedávno sme vydali krátky podrobný článok, ktorý Ti sem pripnem pre inšpiráciu.

Toto sú dôvody, pre ktoré výrobcovia od umelohmotných a dvojradových kolies upúšťajú a nahrádzajú ich jedným kolesom z odolnejšieho materiálu.

Tvoj Cosatto Giggle 2 bol kočík, ktorý mal nižšiu iba 15 kg nosnosť. Po jej prekročení mali penové kolesá tendenciu vykývania. A hlavne jeho konštrukcia bola netypicky riešená a kočík bol vhodný pre čisto rovnejší (asfaltový) terén mesta.

Maclaren Triumph bol na tom s terénom veľmi podobne ako Giggle 2. Pre svoje malé odpružené kolieska sa hodil na menej náročné prechádzky mestom.

Možno to nebolo ani tak o kolieskach, ale skôr o nesprávnom type kočíka vhodnom práve pre Teba a Tvoje potreby.

Sú však modely kočíkov, ktoré majú kvalitné a dobre zladené dvojradové kolieska spolu s odpružením a zároveň aj s dizajnom konštrukcie. Takýmto modelom je napríklad Nuna Pepp Next. Je to prevažne mestský typ kočíka, ktorý však zvláda občasný nerovný terén výletov a dediny. Mám ho osobne odskúšaný a nielen, že je priestranný, zároveň je aj veľmi skladný.

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally