Ktorý kočík je pre dieťatko najlepší a my nebudeme ľutovať jeho kúpu?

Zodpovedané
14. jan 2022

Ahoj,

chcela by som sa poradiť pri výbere kočíka.

Aký kočík by sme mali kúpiť s tým, že nebudeme ľutovať?

Požiadavky:

  • ľahko ovládateľný,
  • ľahko skladací,
  • odpružený,
  • pre dieťatko čo najlepší,
  • aby vedel ísť po hocijakom teréne.

Ďakujem

Ahoj,

na základe malého množstva informácií, ktoré si napísala, bude náročné odporučiť kočík tak, aby si neľutovala jeho kúpu 🙂

Kúpa kočíka pre ženu, je ako kúpa auta pre muža!

Tvoja otázka vyznieva tak neisto - niečo málo si si už o kočíkoch pozrela (prvorodička). No nie si si celkom istá, aké správne kritériá máš zvoliť? Zdá sa ti tých informácií veľa a už sa pomaly začínaš strácať? Ale samozrejme chceš ten najlepší pre dieťa a aj plne funkčný pre seba.

Poďme si to spolu pekne trošku detailnejšie rozobrať.

Pri výbere toho správneho sú dôležité nasledujúce kritéria:

  • Výška rodiča/ov - aby tebe aj drahému sadol do ruky, dobre sa s ním manipulovalo, dobrý prístup k dieťaťu. Ak kúpiš nízky - napr. Greentom Upp Reversible 2017, budeš sa krčiť. Ak vysoký - napr. Stokke Xplory V6 a si nízka, tak ti nesadne a bude sa ti zle s ním manipulovať.

Greentom Upp Reversible

Stokke Xplory V6

  • Hocijaký terén - dosť široký pojem - od mesta až po náročný terén. Treba bližšiu špecifikáciu napr. mesto, dedina, ľahší terén - lesopark, nespevnené trávnaté plochy, lesná cestička, terénne, štrk, piesok. Treba bližšie špecifikovať, kde sa budeš s kočíkom najčastejšie pohybovať. Ak chodíš raz za mesiac do lesa, tak je zbytočné kupovať teraz terénny kočík. Ten je ťažší oproti športovým do mesta či mestského parku. Na hocijaký terén by bol model Thule Urban Glide 2.

Thule Urban Glide 2

  • Cena - dosť dôležitý detail, aby som ti neodporúčala kočíky, ktoré sú pre teba nevhodné. Taký Bugaboo Fox 3.

Bugaboo Fox 3

  • Typ kočíka - hlboký kočík s vaničkou - novorodenec do 8/9 mesiacov. Dvojkombinácia: hlboký kočík plus športový kočík. Trojkombinácia: hlboký kočík, plus športový kočík, plus autosedačka - poprípade možnosť vybrať si autosedačku od iného výrobcu (niektoré lacné trojkombinácie určite nespĺňajú bezpečnostný štandard pre novorodenca).
  • Mesiac narodenia - dôležité info pre výber hlbokej vaničky. Ak sa narodí v lete, tak potrebuješ dobré vetranie, clonenie a väčší rozmer, aby si na zimu vložila fusak a dieťa nebude spučené. Napr. model Moon Relax Edition. Ak sa narodí v zime, tak potrebuješ priemernú veľkosť vaničky. A to preto, lebo v lete a na jeseň dieťa pôjde do športovej časti a teda fusak už využiješ v športovej časti. Napr. model Cybex Gazelle S.

Moon Relaxx Edition

Cybex Gazelle S 2020

  • Priestor po zložení - dôležité či chodíš často autom, MHD, či inou dopravou - ale aj pre priestor na skladovanie kočíka. Mne v dome je to jedno. No u svokry v byte bez kočikárne a úzkej panelákovej chodby, to už také praktické nie je.
  • Odkladanie kočíka - veľmi dôležité kritérium - bývaš v dome či byte? Máte kočikáreň? Ak byt máte výťah - či budeš kočík dennodenne vynášať do bytu? Úzke dvere bytu, domu, výťahu? Prejdeš s ním v zloženom stave s dieťaťom vo vnútri?

  • Dizajn - obľúbená farba, či hranatý dizajn, chlapec - dievča - neutrálny. Predsa sme ženy.

  • Pre jedno dieťa a na jedno použitie - kvalitnejší, aby vydržal pre prípadného súrodenca, či dokonca s možnosťou rozšírenia pre dvoch vekovo odlišných súrodencov. Myslieť na budúcnosť sa niekedy oplatí. Ako napríklad model Easywalker Harvey3 - kvalita aj po rokoch použitia alebo dokonca aj možnosť prípadného rozšírenia pre druhého súrodenca.

Easywalker Harvey3

Som veľmi rada, že si mi napísala. A ešte viac sa poteším, že ak som ti pomohla. Určite sa mi ozvi opäť a pripomeň sa. Po doplnení kritérií sa pokúsim vybrať ten najlepší kočík pre teba, aby si neľutovala. Teším sa na tvoju ďalšiu otázku v poradni.

Držím ti palce. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, login kočikopédie a môj login lulu_originally (pridaj k obľúbeným), aby si neprišla o žiadne novinky a inšpirácie 😉.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally