Kočík čisto hlboký (vanička, nie kombinovaný) + aké je najbezpečnejšie cestovanie s bábom v aute?

Zodpovedané
13. máj 2019

Ahoj,

moja otázka sa skladá z dvoch častí.

1. Po mojich úvahách som sa rozhodla že nebudem kupovať dvojkombináciu (pretože názory mamičiek v okolí ma utvrdili v tom že športovú časť v dvojkombinácii nepoužívali, kúpili si radšej neskôr športový kočík). Chcem preto kúpiť hlboký kočík, neskôr športový (favoritom je Britax). Chcem ťa poprosiť o radu - nejaký hlboký kočík do mesta; výťahom nebudem chodiť, v meste obrubníky, občas cestovanie MHD, autom svokrovcom, ľahký a rýchlo a ľahko skladný. Mám 178 cm, takže niečo pre žirafy 🙂 Bábätko sa má narodiť v októbri, čiže v zime bude fusak, cena do 500-600 €.

2. Druhá časť otázky sa skladá z vajíčka respektíve autosedačky do auta. Vajíčko vraj vôbec nie je bezpečné na cestovanie v aute, vraj lepšie kúpiť auto sedačku ktorá dokáže s dieťaťom rásť a je od 0 do X rokov. Aký máš na to názor? Čo by si mi vedela v tejto kategórii odporučiť?

Ďakujem.

Ahoj,

čo sa týka iba hlbokého kočíka - teda, keďže hovoríme o skladnom a do mesta, vylúčim tie, čo sa ako samostatné hlboké obvykle kupujú (retro typy a všelijaké, predovšetkým poľské robustné modely s neotočnými kolesami). Z tých zvyšných to potom budú kočíky, kde sa dá zakúpiť samostatne podvozok a želané nadstavby (pre teba to bude len vaničková časť, prípadne s autosedačkou/adaptérmi).

Relatívne skladnou mestskou variantou so super vaničkou by mohol byť Cam Fluido City. Mne osobne príde ako super možnosť aj Greentom Upp s vaničkou, konvertibilnou neskôr na prípadne korýtkové a potom priestrannejšie neotočné, klasické sedenie. Podvozok + vaňu vieš zakúpiť aj u modelu Inglesina Aptica (vaničku nájdeš aj v sete so stojanom na doma, čo je praktická vychytávka).

Cam Fluido City

Greentom Upp Classic 2017

Greentom Upp Reversible

Inglesina Aptica

Ďalšou, cenovo dostupnejšou by bola voľba podvozku a vaničky Petite&Mars Vario.

Petite&Mars Vario

Druhou možnosťou potom je vybrať si športiak, ktorý chceš (myslím, že už asi aj vieš, ktorý si plánuješ zaobstarať) a k nemu dokúpiť vaničku (pri množstve modelov, ako aj pri tých Britaxáckych, sa to totiž dá) 😉 Príde mi to aj ako najpraktickejšia a ekonomicky najefektívnejšia možnosť - vybrať si to, čo budeš používať najdlhšie a k tomu doplniť nadstavby pre najmenší vek.

K autosedačke - je mi jasné, že tu sa názory veľmi rôznia, ale z rôznych zdrojov a aj podľa môjho vlastného uváženia je, za mňa, jednoznačne najbezpečnejšou možnosťou pre najmenšie bábätko kvalitná autosedačka - vajíčko skupiny 0+. Je najlepšie prispôsobené telíčku malého bábätka.

Predstav si tie viac etapové sedačky od 0 do povedzme 12 rokov. Je logicky veľmi ťažké vyhovieť z hľadiska ochrany mini 4 kg telíčku, ako aj 30 kilogramovému školákovi. Určite je to, pomocou množstva technológií, možné, ale obvykle to znamená obrovskú investíciu a výber toho najlepšieho možného, na čo nie každý nárazovo má financie. A aj vtedy to je tak trochu neisté - značka pomerne dobre hodnotených autosedačiek Joie nemala pri modele Every Stage (od narodenia do 36 kg) dobrý výsledok pri čelnom náraze. Neskôr tento rok vychádza sedačka Britax Römer One4Life, ktorá sľubuje, že to dokáže, ale na test si ešte počkáme. Relatívne kvalitné sú aj autosedačky Casualplay (0-36 kg zahŕňa model Revol Fix), ale tam výsledok ADAC nie je známy. Ja sa trochu tejto kategórie obávam (ani najväčší výrobcovia si na ňu až tak úplne netrúfajú) a preto radšej odporúčam zakúpiť najprv len kategóriu vajíčko (0+) - hoc aj po jednom dieťati z bazáru (Max-Cosi Pebble, Cabriofix; Cybex Aton alebo Cloud Q ; akúkoľvek Kiddy 0+, prípadne Joie) a potom investovať pre skupinu vyššiu. Okrem toho, je dosť praktickou vlastnosťou schopnosť voziť autosedačku na konštrukcii kočíka v prvých mesiacoch, napríklad keď ideš k lekárovi alebo do obchodu.

Samozrejme, hovoríme o značkách a typoch testovaných a dobre hodnotených, pretože aj kvalitná viacfázová autosedačka bude samozrejme lepšia, ako nejaká netestovaná, lacná no-name autosedačka - vajíčko.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli