Kedy môže dieťatko prejsť z hlbokej vaničky do športovej časti? Musí už vedieť samo sedieť?

Zodpovedané
5. okt 2020

Ahoj Eli,

zaujímalo by ma, kedy môže dieťatko prejsť z vaničky do športovej časti? Musí už vedieť sám sedieť? Malý má momentálne 4 mesiace. Máme Cybex Priam Lux Seat.

Ďakujem.

Ahoj,

z hlbokej vaničky sa obvykle prechádza do športovej časti okolo pol roka. Môže to byť aj podstatne skôr (v 3. - 4. - 5. mesiacoch), ale aj podstatne neskôr (niekedy až okolo roka). Je to veľmi závislé od potrieb mamičky a dieťatka, ale aj od ročného obdobia (v lete je niekedy optimálnejšie otvorené sedadlo, než krycia vanička a tak podobne).

Celkovo nie je nejaký oficiálny limit, kedy “má, môže” dieťatko prejsť z vaničkovej do športovej časti. Je to rôzne od mentality i národnosti. Napríklad v USA bežne používajú čisto športiak už od narodenia, a to dokonca aj neotočný. Tiež je tam klasikou voziť dieťatko skôr vo vajíčku a vaničku ani nemať (nehovorím, že je to zdravé. Preto vznikajú tie polohovacie vajíčka čím ďalej, tým viac).

Dieťatko idúce do športovej časti nemusí vedieť sedieť. Ak si ale samostatne nesadlo, musí byť stále v úplnom ľahu. V korýtku - ktoré ty nemáš, tak sa ťa to netýka - by malo byť cca od pol roka. Ale teoreticky aj skôr, ak je pevné natoľko, že v ňom neplandá.

Každopádne, korýtko sa dá vyriešiť dokonca aj od narodenia, a to vložkami či Cocoon hniezdami napríklad od Quinny, ktoré majú Včkovú vložku a sedák tým pádom vyrovnávajú.

Takže odporučím vždy sa riadiť potrebami dieťatka, zdravým rozumom, ktorý ti pomôže vidieť, či je v kočíku pohodlne a ako sa tam cíti a vyzerá. Ašportiak kľudne používaj podľa potreby, aj pre malé bábätká. V ľahu to naozaj problém nie je.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli