Aký športový kočík do terénu a až do konca kočíkovacieho obdobia - kvalita, ale za rozumnú cenu?

Zodpovedané
11. apr 2019

Dobrý deň,

možno trochu predčasne, ale pomaly sa pozerám po športových kočíkoch. Keďže so športovým nemám ešte žiadne skúsenosti, neviem si vybrať nič, čo by mi vyhovovalo aspoň vlastnosťami. Hľadám kočík do terénu (poľné cestičky) aj do dediny (mnoho kamienkov na ceste), čiže by som ocenila kvalitné (ideálne väčšie, možno nafukovacie) kolesá, ktoré sa nezničia na prvom kamienku. Po akých sa obzerať? Viem, že nechcem penové, tie mám teraz a sú plné kamienkov a pomerne rýchlo zničené. Aké výhody/nevýhody majú ostatné typy kolies?

Preferujem otočné sedadlo, keďže mám pocit, že pri malom bábätku to ešte dosť využijem. Korýtkové sedenie neodsudzujem, nemám vyskúšané, takže si nechám poradiť. Ocenila by som dostatočne dlhú striešku. Určite nechcem trojkolku. Vyššia hmotnosť mi nevadí, ale keďže cestujem autom, potešilo by jednoduché skladanie spolu so sedačkou. Som trochu skeptická ku poľským kočíkom, keďže sa bojím “vyhegania” a nejakého nechceného hrkania kolies, konštrukcie a pod.

Chcem aby mi tento kočík už vydržal až kým syn z neho nevyrastie - čiže aby zvládal aj letné počasie a jazdnými vlastnosťami aj sneh v zime. Po ktorých kočíkoch sa mám pozrieť? Tie, čo ma zaujali aj dizajnom ako napr. Emmaljunga, Bugaboo, sú cenou trochu mimo rozpočtu. Rada by som sa zmestila do 600€, no ak pozitíva prevážia cenu, som ochotná zainvestovať viac.

Ďakujem za radu 🙂

Ahoj,

čo sa terénu týka. Určite ti vyhovejú viac kolesá nafukovacie, resp. niektoré kočíky majú kolesá s pneumatikami, ale nie plnenými čisto vzduchom, ale skôr penou alebo gélom. Tento typ kolies, teda väčšie a s nejakým druhom pneumatík, pozeraj prioritne. Nevojdú ti do nich kamienky a aj budú podstatne pohodlnejšie v teréne. Pri nafukovačkách je menšou nevýhodou asi len nutnosť dofukovať a hrozba defektu a aj ich váha, ktorá je vyššia ako u penových.

O otočnom sedadle máš pravdu. Čím menšie dieťa, tým skôr je lepšie mať možnosť sedadlo aj otočiť. Ak chceš kočík na celú dobu a má byť kvalitný (bez zádrhelov, vyhrgania a tak podobne), určite by som sa aj ja poľským kočíkom vyhla.

Korýtkové sedadlo je dobre vedieť, že nevylučuješ - každopádne do neho nedávaj dieťatko skôr, ako je pevnejšie (aspoň 4 - 6 mesiacov. Alebo potom s vyrovnávacou vložkou (pár značiek ich ponúka).

Z dostupnejších modelov by som ja odporučila ABC Design Salsa 4, prípadne jeho korýtkový brat Condor 4. Majú ich aj v Air, prémiovej verzii s nafukovacími kolesami. Škoda však, že sa objednávajú vždy ako dvojkombinácia s vaničkou.

ABC Design Salsa 4


ABC Design Condor 4 (2017)


ABC Design Salsa 4 Air

Okrem toho, mooožno aj Easywalker Mosey+ - má síce kolesá z peny, ale väčšie a kvalitné, bez zapichovania kamienkov. Podobným typom by bol aj Concord Camino/ Wanderer či Jané Crosswalk.

Easywalker Mosey+


Concord Camino


Concord Wanderer


Jané Crosswalk

Ďalej by si sa zmestila do modelu NXT60 z kolekcie 2018). Baby Jogger City Versa GT je tiež vhodný model.

Emmaljunga NXT60 Ergo


Baby Jogger City Versa GT


Pokiaľ hovoríme aj o možnej investícii do niečoho lepšieho, podľa mňa v tejto kategórii a tom, čo od kočíka chceš, nie je nad Britax Go Big/ Britax Go Big2. Nielenže sa dobre vozí, fajn skladá (aj keď nie je z najmenších, na to pozor), ale má aj veľké sedadlo, úžasný košík, skvelé pruženie a všetky tie malé veci, čo ti na kočíku uľahčia celkovú manipuláciu. Takže ak sa odvážiš za neho zaplatiť viac (alebo nájdeš dobrú bazárovú ponuku), určite neoľutuješ - aj z dôvodu, že ho po dopoužívaní nastopro predáš a časť peňazí sa ti vráti.

Britax Go Big

Britax Go Big2


Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli