Aký ľahký terénny kočík pre prvorodičku?

Zodpovedané
31. aug 2023

Ahoj,

som prvorodička a príde mi, že sa v kočíkoch nedá vyznať.

Som z malomesta – prechádzky budú predovšetkým na okolité poľné a lesné cesty, prípadne do parku. V centre máme mačacie hlavy a v MHD v podstate nikdy nejazdím. Zároveň je do pôrodu možné, že sa stihneme odsťahovať niekam na dedinu. Predpokladám, že teda pre mňa bude správna voľba vziať terénny kočík. Autom naopak jazdím celkom často tak, aby bolo čo najjednoduchšie ho zložiť. Nie som si istá, či vyložene potrebujem jednoručné zloženie. Teraz mi to príde zbytočné. Čo sa veľkosti týka, tak buď nech je skladnejší a zmestí sa aj do môjho Peugeota 307, alebo si s priateľom vymeníme autá. To sa potom zmestí asi každý kočík. Dvere a výťah máme dosť veľký.

Mám výšku 160 cm a priateľ 180 cm, takže určite výškovo nastaviteľné madlo. Zároveň nie som si istá, čo znamená kategória kočíkov pre veľkých rodičov. Pokiaľ predpoklad veľkého dieťaťa, tak asi radšej kočík z tejto kategórie. Rodiť budem na prelome januára a februára. Niekde som čítala, že k tomu sedí čo najväčšia vanička. Inde bolo, že to je ideál a postačí aj malá. Preto si rada nechám poradiť. Zároveň, aby zvládol kočík aj zimné počasie. Nie som si istá, aká váha už na mňa bude veľa, ale čím ľahší kočík, tým lepšie.

Počula som, že keď majú športiaky "korýtkový tvar", tak nejdú dať do úplného ľahu a nie je to zdravé pre detský chrbát. Tomu by som sa teda rada vyhla.

Predpokladám, že kočík nebude mať v základe žiadne veci typu držiak na pitie, rukávnik, tašku. Chcem, aby sa také veci dali dokupovať a boli kompatibilné.

Pri trojkombinácii som zase počula, že sa pri výbere musí riadiť vajíčkom, ale tým sa kvôli tomu vyškrtnú dobré dvojkombinácie. Takže trojkombináciu iba vtedy, ak by bola dobrá ako celok. Nemáme Isofix v autách a máme zle naklonené zadné sedačky. Inak radšej dvojkombináciu, ku ktorej sa budú dať pripojiť rôzne vajíčka. Nebránim sa ani hlbokej vaničke a športiaku zvlášť, len som ich veľmi nevidela.

Obvykle nakupujem v bazári (nemám rada ako sa všetko ani poriadne nevyužije a vyhadzuje). Takže mi znie ideálne bazárový kočík od 400 do 600 eur. Môže byť aj drahší, teda pokiaľ budú nejaké dobré dôvody alebo v prípade trojkombinácie.

Na čo si dať pri bazárovom kočíku pozor?

Je múdre taký kočík kupovať?

Ak nie, tak prosím poraď aj nové modely v podobnej cenovej kategórii.

Bol mi odporúčaný ABC Design Salsa 4 Air, ktorý sa mi páčil. Ďalej potom Bugaboo, ale ten má korýtko.

Ďakujem

Ahoj,

tak sa na to pozrime.

Na túto tému sme spracovali veľa kvalitných videí a článkov, tak Ti sem zopár pripínam pre inšpiráciu:

Môj názor na kúpu trojkombinácie: Ak kupujem kočík s kvalitnejšiou značkou autosedačky – tzv. vajíčka, napríklad Cybex alebo Maxi-Cosi, tak je kúpa trojkombinácie v poriadku. Ak kupujem trojkombináciu (napr. poľskú značku), ktorá má menej kvalitnejšiu autosedačku, tak je lepšie kúpiť dvojkombináciu a vajíčko dokúpiť zvlášť. Pred kúpou takejto dvojkombinácie je veľmi dôležité si overiť, či existujú potrebné navzájom kompatibilné adaptéry pre spojenie kočíka a autosedačky.

Výber kvalitnej a bezpečnej autosedačky je nemenej dôležitý, pretože Tvoj malý poklad je v aute vystavený najväčšiemu možnému riziku úrazu.
Zdôrazňujem však, že životnosť autosedačky je maximálne 5 - 6 rokov, preto dobre zváž jej prípadnú kúpu z bazára!

Prvú vyberáš hlbokú vaničku. Tu je dôležité zvoliť správny rozmer hlbokej vaničky. Tvoje dieťa sa narodí na prelome januára – februára, tak Ti bude stačiť štandardný rozmer hlbokej vaničky - 77 x 34 cm.

Dieťa potrebuje fusak iba v prvých mesiacoch života, kedy je ešte maličké, takže ak Ti na ultrazvuku nepovedali, že bude dieťatko z tých väčších. Nadštandardne veľká vanička taktiež nie je potrebná. Ďalšiu jeseň a zimu už bude voziť v športovej časti.

A teraz sa dostávame k výberu správneho typu sedadla.
Poznáme dva základné typy športového sedadla:

  • korýtkové sedadlo,
  • sedadlo s „rovným ľahom".

Korýtkové sedadlo: Nôžky dieťaťa sú „trošku vyložené”. Korýtko sa inak nazýva aj ergonomickým sedením. Pre deti s vrodeným refluxom Vám ho dokonca môže odporučiť pediater. Korýtko pripomína ľah v autosedačke (vajíčku). Problémom je spánok dieťaťa na brušku. Ten v prípade korýtka nie je možný.

Rovný ľah: Chrbtová opierka spolu s opierkou nôh dokážu vytvoriť vodorovnú (alebo skoro vodorovnú) plochu, ktorá pripomína ľah podobný tomu v hlbokej vaničke. Väčšina výrobcov označuje tento parameter kočíka ako úplný ľah. Sklon opierky vytvorí priestor na ležanie s uhlom minimálne 150 stupňov a viac.

Najlepší príklad takýchto kočíkov nájdeš tu:

„Na čo si dať pozor pred kúpou kočíka z bazára?" - aj na túto tému sme natočili video, ktoré Ti sem pripínam.

No, a teraz už poďme na tie kočíky.

ABC Design Salsa 4 Air je výborný kočík pre vyšších rodičov (od 170 cm vyššie), no zároveň patrí aj k tým ťažším. Veľa mamičiek ho po približne po 1 roku mení z dôvodu vyššej váhy. Denne dvíhať 14,5 kg kočík + váha dieťaťa, tak to veru nie je radosť. Inak je to skutočne prepracovaný kočík, ktorý je vhodný pre aktívnych rodičov.

Značka Bugaboo má pestrý výber korýtkových kočíkov. Niektoré z nich porovnávam s kočíkmi značky Joolz, ktorá má zastúpenie obidvoch typov sedadiel. Nájdeš ich tu:

Za mňa by bol pre Teba skvelou aternatívou kočík Gesslein FX4 Life, ktorý je vhodný pre rôzne terény. Tento model rada a často v poradni odporúčam, pretože má za mňa iba samé plusy. Má kvalitnú a odolnú konštrukciu a tiež vkusné a zaujímavé dizajnové farby poťahov, ktoré Ťa určite zaujmú. Pripínam Ti ich sem v mojej nedávno zodpovedanej odpovedi:

A ešte jedna rada na záver: Korýtkové sedadlo sa dá vyrovnať použitím tzv. vyrovnávacej podložky!

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally