Aký kočík pre marcové dieťa je vhodný na prechádzky po nespevnených cestách?

Zodpovedané
Dnes o 13:09

Ahoj,

chcela by som sa poradiť ohľadom výberu kočíka pre prvé bábätko, ktoré sa nám narodí v marci. Bývame pod horou a väčšina našich prechádzok bude po lesných cestičkách, štrkových nespevnených cestách alebo lúkach. Samozrejme budem chodiť často aj do mesta, preto by bolo ideálne, aby jeho skladanie bolo pre mňa jednoduché.

Jeho veľkosť nie je podstatná, nakoľko bývame v rodinnom dome a nie sme obmedzení veľkosťou výťahu. Zatiaľ sa pozeráme na Thule Urban Glide 3, 3-kombináciu, s autosedačkou Cybex Aton B2 i-Size Volcano Black.

Požiadavky:

  • vhodný do terénu,
  • ľahké zloženie,
  • vhodný pre jarné bábätko,
  • cena cca do 1300 EUR za 3-kombináciu.

Zvolili sme si správne?

Vieš nám prípadne odporučiť inú alternatívu?

Ďakujem

Ahoj,

trošku mojej osobnej skúsenosti a pohľadu.

V prvom rade by som ako mamička, ktorá bude kočíkovať od narodenia v dosť nerovnom teréne, pozerala na čo najkvalitnejšie odpružený kočík. A to preto, aby sa tieto otrasy čo najmenej prenášali k dieťaťu. Otrasy prenášané na dieťa totiž dosť vplývajú na zdravý vývoj chrbtice. Každý jeden výrobca kočíkov odporúča prejazd kočíka s dieťaťom vo vaničke po nerovnom teréne až po dosiahnutí určitého veku dieťaťa. Väčšinou to býva až od 6 mesiacov, kedy je predpoklad, že dieťa vie samo držať hlavičku, vie vydržať v pozíciii nazývanej "pasie koníky," alebo dokonca už vie samo sedieť.

Najlepšie odpruženie spomedzi trojkolesových terénnych kočíkov má za mňa jednoznačne model Baby Jogger Summit X3. Je to famózny kočík, ktorý ja osobne mám doma. Oproti Thule Urban Glide 2 (testovala som ho) či novšej verzií Thule Urban Glide 3 a štvorkolesovej verzii Thule Urban Glide 4-wheel je síce o čosi ťažší, no má odpruženie všetkých troch kolies. Je to dosť zásadné. Plus má pneumatické odpruženie konštrukcie. Môžem osobne potvrdiť, že otrasy prenášané k dieťaťu sú minimálne. Otrasy v Thule sú oveľa väčšie. Zároveň je oproti nim aj skladnejší (dĺžkou).

Samozrejeme aj Summit X3 má svoje nedostatky - fixná výška rodičovskej rukoväte. Plus famózne riešenie Thule stredovej brzdy, Summit X3 ju má klasickejšiu.

Každý z nich je špičkou vo svojej kategórií. Keby som vedela zlúčiť určité funkcie Summit X3 s vlastnosťami Thule Urban Glide 3, tak by vznikol takmer dokonalý kočík. Už by chýbala iba otočnosť sedadla 😉!

A ešte jedna moja rada na záver. V prvom rade Ťa chcem jemne vyviesť z omylu. Väčšina mamičiek predpokladá, že keď je kočík ľahší, tak sa s ním aj lepšie manipuluje. Nie vždy to však platí.

Dobrá manipulovateľnosť kočíka jednou rukou nezávisí iba od jeho váhy + váhy dieťaťa. Súvisí s ňou hlavne typ odpruženia kolies a veľký vplyv má aj samotný materiál kolies.

Ako príklad môjho tvrdenia Ti sem uvediem kočík, ktorý by sa Ti tiež mohol páčiť, lebo určite patrí do Tvojho prostredia. Je to otočný model Nuna Mixx Next, ktorý napriek priemernej váhe (12,53 kg), má výbornú manipulovateľnosť. Je to vďaka jeho inovatívnemu typu odpruženia (tzv. závesné) a materiálu kolies. Tento kočík aj s 12 kg dieťaťom ide jednoducho sám. Veľmi ľahko zdoláva zátačky či iné rýchle manévre a prejde aj nerovnejším povrchom. Zároveň je celkom skladný a so systémom skladania – tzv. na plocho, a to spolu s nasadeným športovým sedadlom na konštrukcii kočíka.

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu a Kočíkopédiu. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally