Ako vybrať športový kočiar? Aké majú byť jeho charakteristiky, a kedy je vhodný čas naň prejsť?

Zodpovedané
8. apr 2020

Ahoj eli 🙂

Chcem sa opýtať - podľa čoho vybrať športový kočiar? Čo si všímať? Akými vlastnosťami disponuje športový kočiar? Je to to isté ako bugina, alebo aký je medzi nimi rozdiel? V tejto problematike sa neviem orientovať, takže by mi nejake "know how" pomohlo 🙂 A - kedy prejsť na športový kočiar (nemyslím ten, ktorý je súčasťou 2-kombinácie)?

Ďakujem 🙂

Ahoj,

to si načrela do širokej problematiky, ktorá je asi ideálna na článok. Začnem tým, že si to tu s tebou aspoň pekne zhrniem a natrénujem 😉

Za športový kočík ja považujem kočík nehlboký a negolfový - teda kočík otočný aj neotočný, z kombinácie i nie z kombinácie, na ktorom je športové sedadlo - teda sedák, v ktorom sa (aj) sedí, nielen leží - plus nemá oddelené rukoväte.

Viem, že to si odo mňa nechcela, ale zašla by som trochu aj k športovým kočíkom z kombinácie - často, nie však vždy (záleží, akú kombináciu myslíme) sú skôr robustnejšie, aj keď priestorovo menšie. A prechádza sa na ne obvykle okolo pol roka dieťatka. Ak ti vydrží vo vaničke dlhšie, kľudne to môže byť aj okolo roka, ale teda priemerne v 6. - 8. mesiacoch. Tam vydrží obvykle do roka a pol-dvoch, alebo dovtedy, kým mamičke neprasknú nervy, že jej športiak tohto typu/váhy/štýlu/priestoru/(ne)skladnosti už nevyhovuje.

Naopak môže vydržať aj omnoho dlhšie, ak mamička vyberala celý kočík na základe v prvom rade športiaku, alebo v prípade, že kúpila iba športiak (hoc neotočný), ku ktorému dokúpila vaničku (alebo vložnú tašku, hniezdo) plus adaptéry na autosedačku.

Pokračovacím, stále však kvázi (priestorovo) väčším športiakom sa potom pokračuje. Niektoré maminy ešte stále vyžadujú otočné sedadlo (aj u dieťatka - rok a pol). Ale to je menšina - množstvu postačí ľahší + priestrannejší športový kočík so sedadlom smerujúcim vpred. Ich výhoda je tá nižšia váha a väčší priestor, ale tiež nižšia cena, často vyššia nosnosť a rýchlejšia a kompaktnejšia skladnosť.

Tie najmenšie športiaky tohto typu a aj golfové kočíky (t.j. s oddelenými rúčkami a skladaním na dáždnik) volajú maminy aj bugina. Ono sa to rôzni a pre niektorú je bugina už aj Valco Snap, pre druhú zasa len najjednoduchší golfáč - ale za mňa teda bude bugina ten čo najmenší, najjednoduchší typ.

V podstate aj tie ultraskladné športiaky typu Babyzen Yoyo spolu s golfovými kočíkmi ako Peg-Pérego Pliko Mini. Buginu si zaobstaráš väčšinou pre staršie dieťa, ktoré už kočík často nepotrebuje, ak chceš niečo nenáročné len na cesty, prechádzky, kedy vieš, že sa unaví, príp. na nákupy a výlety/do auta. Robíš vtedy kompromis, lebo čím menší kočík, kolesá, jednoduchšia a ľahšia konštrukcia - tým menej terénny, viac “hrkálkový”, taký kočík bude. No v obchodoch a pri fakt nenáročnom použití to absolútne stačí a vyvažuje tú potrebu pohodlia, ktorá prináša aj vyššiu váhu. Na buginu prechádzajú maminy niekedy po dvoch rokoch, alebo okolo troch (prípadne v prípade dovolenky, kam nechcú trepať väčší športiak). Je to “príležitostný kočík”.

Babyzen Yoyo+

Peg-Pérego Pliko Mini

No a k športovým kočíkom, ktoré máš na mysli ty. Je to taká stredná trieda, ktorá sa hodí kedykoľvek medzi cca ôsmimi mesiacmi (ak je mamina stotožnená s neotočným modelom) a 3 rokmi plus. Je to na tebe, kedy potrebuješ prejsť na niečo ľahšie, ale stále máš potrebu toho aspoň akého takého pohodlia. Ja by som všeobecne odporučila takýto kočík okolo rok a pol, dvoch, aspoň to je taký zhruba vek, kedy maminy na tento typ najviac prechádzajú (a dovtedy sa snažia vyžiť z kombinácie, ak ju teda mali).

Takýto športový kočík je ako som už povedala, ľahší a s menšími, ale nie primalými kolesami, širším sedadlom a skladaním často jednoručným alebo aspoň nenáročným. To sú jeho najsilnejšie vlastnosti - priestor, nenáročnosť používania no relatívne pohodlie pre rodiča i dieťa (vždy je to samozrejme aj o tom, čo vyberieš, za akú cenu a pod).

Patria tam modely ako ľahunké Valco Snap či Oyster Zero, ale aj o čosi robustnejší Britax B-Motion Plus či trojkolky ako Baby Jogger City Elite. Ľudia sem tiež zaraďujú otočné športiaky (ideálne ľahšie), čo sa dajú kúpiť (aj) mimo kombinácie - ako napr. Cybex Balios S (a tam zasa treba rátať s obmedzenejším priestorom v porovnaní s tými typmi neotočnými.

Valco Baby Snap 4

Babystyle Oyster Zero

Britax B-Motion 4 Plus

Baby Jogger City Elite 2

Cybex Balios S

Sú samozrejme aj výnimky - maminy, čo si vystačia s kombináciou od začiatku do konca, ako aj maminy, čo si kúpia len tento typ kočíka (neotočný športový). Najmä v USA je častým tento spôsob vozenia už od bábätka v smere jazdy, bez vaničky (max. s fusakom a pod.). Takže je to všetko o zvyku a potrebách a sama si to musíš nastaviť podľa toho, ako to cítiš, aký je tvoj životný štýl a aké dieťatko.

Tak isto je nutné zvážiť cenu (čím nižšia, tým menej toho kočík ponúkne a menej bude odolný), terén (kolesá a odpruženie pridajú na váhe /a cene/, a aj zúžia výber) a dizajnové/estetické preferencie. A niečomu výber podriadiť - všetko naraz a ideálne skoro zadarmo je nemožná úloha 😉

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli