Znamenajú bolesti podbruška zrasty?

Zodpovedané
16. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Bolesti podbruška mám už cca 2,5 mesiaca. Bola som u obvodnej a odbery mám v normme. Chirurgia: US brucha ok, CT dolnej panvy v poriadku.

Gynekológ na sone tiež nič nevidel, ale keď ma pozrel zospodu, tak nahmatal niečo, čo nevedel identifikovať. Na CT sa nič vážne nepotvrdilo. Avšak na USG mi ukázalo vraj na maternici a vaječníkoch varixy. Spravil mi aj stery a na výsledok čakám tak uvidíme.

Môžem mať nejaké zrasty?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že gynekológ vylúči dostupnými diagnostickými metódami ambulantnou cestou všetky možné príčiny.

Je vhodné zvážiť diagnostickú laparoskopiu, ktorá eventuálne vylúči prítomnosť zrastov. Tiež varixov, či počínajúcej endometriózy.

Zrasty je možné operačne rozrušiť, ložiská endometriózy skoagulovať /popáliť/ či excidovať /vyrezať/, peroperačne je tiež možné odobrať kultiváciu z malej panvy pre vylúčenie infekcie v dutine brušnej.

Na varixy Vám prípadne pomôže Detralex.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník