Znamená vynechanie menštruácie začiatok menopauzy?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

poslednú menštruáciu som mala 20.12. - 25.12.2021 a bola silnejšia. Tento mesiac som mala dostať 17. januára, ale zatiaľ som ju nedostala.

Tehotenstvo môžem ma 100% vylúčiť. Preventívnu kontrolu som mala robenú v októbri 2021 (sono + cyto v poriadku). Doteraz som mávala menštruáciu pravidelnú. Len posledný rok sa mi cyklus občas predĺžili z 5 na 8 - 9 dní. Občas začínam návať návaly tepla, ktoré trvajú cca 1 minútu a nie su pravidelné. Môj vek je 47 +.

November a december som mala menštruáciu riadne načas.

Môže to byť jeden z príznakov začínajúcej menopauzy?

Mám sa objednať na vyšetrenie, alebo počkať do ďalšieho mesiaca?

Od novembra beriem tabletky na štítnu žľazu L- thyroxin 50 mg (hypoteryóza).

Môže to spolu súvisieť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

predĺženie menzesu nie je príznakom počínajúcej menopauzy. A jedenkrát meškajúca menštruácia neznamená jej začiatok.

Pokiaľ by menzes meškal 10 a viac dní, vyhľadajte ambulantného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí.

Znížená funkcia štítnej žľazy môže mať vplyv na menštruačný cyklus. Avšak vy už lieky beriete a cyklus by už nemal byť ovplyvnený.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník