Znamená silná menštruácia menopauzu?

Zodpovedané
25. sep 2021

Dobrý deň,

mám 44 rokov a vždy som mala pravidelný cyklus. Posledný rok bol o pár dní skrátený 24 - 25 deň. Momentálne mi vynechal na 2 mesiace úplne, iba som 2 týždne špinila. Menzes prišiel veľmi silný s koagulami neprechádzal. Lekár mi predpísal Norethisteron na úpravu na 3 mesiace.

Sú to už známky perimenopauzy?

Mám si dať spraviť hormonálny profil?

Lekár tvrdí, že hormonálnu liečbu by mi dal, keby som ba rok bez menzesu. Som veľmi nervózna, mám úzkosti a necítim sa dobre.

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o tzv. perimenopauzálne obdobie, aj keď ste ešte pomerne mladá. Skracovanie cyklu by tomu nasvedčovalo. Pokiaľ gynekológ vylúči objektívnu príčinu silného krvácania, môže ísť o hormonálnu poruchu, ktorá však môže byť iba prechodná a jednorázová a nemusí sa viac opakovať. Uvidíte po liečbe.

Čo sa týka hormonálnej liečby, predpísať by Vám mohol gynekológ zatiaľ iba nízkodávkovú antikoncepciu, ktorá by Vám mohla uľaviť. Hormonálna substitučná liečba, ktorá sa podáva v menopauzálnom období je skutočne určená pre ženy, ktoré už rok nemenštruovali. Niektoré preparáty sa dajú predpísať pri 6 mesačnom období bez menštruácie.

Ako alternatívu si skúste zakúpiť preparáty na bylinnej báze s obsahom fytoestrogénov (estrogény rastlinného pôvodu). Sú bežne dostupné bez predpisu v lekárni a sú veľakrát postačujúce. V strave obsahuje fytoestrogény. Napríklad sója alebo cícer.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník