Znamená nízka sliznica po kyrete predčasnú menopauzu?

Zodpovedané
1. feb 2022

Dobrý deň,

som skoro 7 týždňov po kyretáži, pred mesiacom som mala hemoralogickú cystu. Na kontrole pred dvoma týždňami môj gynekológ konštatoval, že cysta zmizla.

Menštruáciu som stále nedostala. Na dnešnej kontrole mi povedal, že výška endometria je 3 mm a nevyzerá to dobre. Mám 30 rokov a AMH pred otehotnením som mala 1,41.

O čo môže ísť?

Ako sa postupuje, keď sliznica nedorastá?

Môže mi začínať aj menopauza?

Doktor sa ma pýtal, či mám návaly. Tie nemám, ale mám zhoršené hormonálne akné.

Aký by bol postup, ak by išlo o začínajúcu menopauzu?

Dieťatko si veľmi želáme.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa môjho názoru sa nejedná o predčasnú menopauzu. Je otázne, v ktorý deň cyklu Vám bola realizovaná ultrazvuková kontrola. Pokiaľ v druhej polovici cyklu, mala by byť skutočne vyššia.

Na tehotenstvo ju potrebujete mať aspoň 5,5 mm vysokú. Výšku sliznice ovplyvňuje hormón estrogén. Je možné ho nasadiť v tabletách a sledovať jeho efekt na výšku sliznice.

Otázkou teda zostáva, či nebol zákrok realizovaný nešetrne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník