Zlé výsledky v 12. týždni. O aký problém ide?

Zodpovedané
19. aug 2021

Dobrý deň,

včera som bola na druhej poradni som v 16. týždni. Zastupujúca lekárka môjho lekára ma veľmi vystrašila ohľadom mojich výsledkov z krvi z 12. týždňa ani mi nevysvetlila o čo vlastne ide. V pondelok si mám prísť pre ďalšie výsledky z krvi.

O aký problém ide?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka toxoplazmózy, je podstatné či máte pozitívne IgM alebo IgG protilátky.
IgG pozitivita by znamenala, že ste toxoplazmózu už prekonali a to je v poriadku. Pokiaľ by boli pozitívne IgM protilátky, jedná sa o aktívnu infekciu, čo by už problémom bolo. Určite si zistite o ktoré protilátky sa jedná.

Čo sa týka pozitívneho skríningu v I. trimestri, vyšetruje sa riziko výskytu trizómie /Downov sy., Patauov sy., Edwardsov sy./. Potrebujete ešte pre doplnenie výsledky zo skríningu v 16gt. tehotenstva. Len na základe čísel bez poznania okolností a všetkých potrebných informácií je sa ťažké vyjadriť a moja odpoveď by preto bola neobjektívna.

Váš gynekológ Vás následne poučí, že pokiaľ máte výsledok skríningu pozitívny, máte dané možnosti:
1. Genetická konzultácia + amniocentéza
2. NIPT /Trisomy, NIFTY, .../
3. Morfologický ultrazvuk v 20gt. tehotenstva

Ďalší manažment tehotenstva je následne podľa výsledkov.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník