Zlá cytológia a budúce tehotenstvo, ako mám postupovať?

Zodpovedané
9. sep 2022

Dobrý deň prajem,

už 2 roky bojujem s HPV a zlou cytológiou. Najprv mi vyšiel výsledok LSIL, môj doktor to nijako neriešil, do toho som neplánovane otehotnela a počas celého tehotenstva sa výsledok nezmenil. Po šestonedelí mi bola robená ďalšia cytológia, výsledok ASCUS. Začala som si aplikovať gél Regresil, kontrola po pol roku tiež to isté, čiže ASCUS. Ďalšia kontrola ma čaká až v máji 2023. Mám pocit, že môj gynekológ to zanedbá, pritom vie, že začiatkom budúceho roka plánujeme ďalšie bábätko. Ja nehovorím, že chcem ísť na konizáciu, ale aspoň na histologické vyšetrenie by som išla, lebo nerada by som zase otehotnela s nejasnou cytológiou.

Treba mi výmenný lístok ku onkogynekológovi, alebo tam môžem ísť aj s aktuálnym výsledkom - aký postup mi odporúčate?

Ďakujem.

Dobrý deň,

ASCUS je lepší výsledok ako LSIL. Ide iba o počiatočné zmeny, ktoré môžu byť zápalové, prípadne spôsobené HPV infekciou.

Nález by bolo vhodné skontrolovať o 3-6 mesiacov. Podľa doporučenia patológa vo výsledku. Takýto nález je postačujúce sledovať. Imunitný systém si s ním častokrát sám poradí. Posilnite teda imunitu napríklad užívaním HPVirinu alebo Indolu. Lokálne by som doporučila pokračovať Regresilom/Papilocare-om podľa schémy.

Na špecializované kolposkopické vyšetrenie potrebujete výmenný lístok.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník