Začala mi mokvať jazva po sekcii. Môžem používať hypermangán?

Zodpovedané
27. nov 2021

Dobrý deň,

som cca 2 týždne po sekcii a dnes mi z jazvy odpadol kúsok chrasty. Pod chrastou bol hnis. Dávam si Betadine, vetrám ju. Keď sedím, alebo ležím a dojčím, tak sa mi dotýka brucho a jazva. Začalo to na malom mieste mokvať.

Mohla by som použiť aj niečo iné ako Betadine?

Môžem zalievať jazvu roztokom hypermangánu?

V nemocnici mi povedali, že nemá sa dvíhať nič ťažšie ako bábätko.

Ako dlho?

Ďakujem

Dobrý deň,

nedvíhať nič ťažšie ideálne aspoň 6 týždňov po pôrode. U Vás je to však individuálne a záleží ako sa bude jazva hojiť.

Pokračujte v režime, ktorý ste opísali. Dezinfekcia sterilným tampónom + Betadine roztokom kľudne aj 3x denne. Nohavičky nosiť ideálne pod jazvou, prípadne nad ňou. Keď je možnosť vetrať a držať ju v suchu. Ak z nej však vyteká hnisavý obsah, je sa potrebné ísť ukázať buď na pracovisko, kde Vám bola sekcia realizovaná alebo k ambulantnému gynekológovi. Vezme sa ster z hnisu a kultiváciu a v prípade potreby sa nasadí antibiotická terapia.

Hypermangán u nás bežne nedoporučujeme. Mohol by ranu výraznejšie vysušiť a následné premastenie by možné nebolo.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník