Vzniká candida aj kvôli tomu, lebo manžel pije veľa sladkých vôd?

Zodpovedané
20. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom nasledujúceho problému. S manželom sme spolu 6 rokov, ale až posledné 2 roky máme problém pri pohlavnom styku. Manželovi sa na predkožke a na žaludi po styku kedykoľvek spravia červené ložiská vyrážok, ktoré majú biele “hlavičky”. Manžel sa to snažil riešiť a poslali ho ku kožnému doktorovi. Ten mu dal namiešané mastičky, ktoré pomohli. Po vysadení opäť problém.

Manžel aj ja sme mali po vyšetrení vraj candidu. Tak som sa liečila aj ja, no stále dookola sa to manželovi vracalo. Potom som otehotnela a kvôli komplikovanému tehotenstvu sme styk nemohli mať, vtedy bol manžel v poriadku.

Po pôrode sme opäť začali so stykom, no po 8. mesiacoch sa to zase vrátilo.

Môže byť na mňa manžel “alergický”?

Môže to byť candida, ak manžel pije dosť veľa sladkých vôd?

Môžem mať aj ja opakovane candidu aj napriek tomu, že nepociťujem žiadne náznaky a po šestonedelí som bola v poriadku?

Stretli ste sa niekedy s takouto situáciou?

Čo by ste nám odporúčali?

Ďakujem

Dobrý deň,

kvasinky sú veľmi zradné a radi sa opakovane vracajú. Ideálne by bolo, keby manžel navštívil urológa. Zrealizuje mu kompletné vyšetrenia.

Rovnako by sa aj Vám hodilo zrealizovať kompletné stery (aj na mykoplazmy, ureaplazmy, chlamýdie), pokiaľ ste ich teda skontrolované ešte nemali.

Doporučuje sa doplniť imunologické a diabetologické vyšetrenie.

Pokiaľ sa kandida opäť potvrdí, pravdepodobne by ste obaja potrebovali nasadiť antimykotiká perorálne celkovo a neriešiť iba lokálny nález.

Následne si po preliečení môžete dlhodobo aplikovať pošvové probiotiká - Gynimun 1x týždenne, prípadne existujú aj perorálne tablety.

Skúsiť by ste tiež mohli bakteriálne lyzáty - Candivac (majú špecifické dávkovanie - dočítate sa v príbalovom letáku). Myslím, že kľudne obaja, ale nech sa určite manžel poradí s urológom.

Obaja by ste však mali dodržiavať antimykotický režim. Tzn. obmedziť sladké, vyprážané, nosiť iba vzdušné bavlnené spodné prádlo, prané na vysokých teplotách a ideálne prežehlené. Po kúpaní na verejných kúpaliskách sa ihneď osprchovať a prezliecť do suchého.

Nenazvala by som to alergiou na Vás, ale je možné, že si navzájom Vaše prirodzené flóry vadia. Skúste možno pohlavný styk s prezervatívom. Prípadne sa po pohlavnom styku osprchovať.

Na záver len dodám - najdôležitejšie je sa dať kompletne vyšetriť a následne liečiť konkrétny nález.
Následne skúšať a hľadať preventívne opatrenia, ktoré budú konkrétne Vám ako páru vyhovovať.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník