Trombofilný stav v tehotenstve – čo to pre mňa znamená?

Zodpovedané
2. dec 2022

Dobrý deň,

tento rok som prekonala dva potraty - missed ab., vývoj sa zastavil vždy medzi 7. - 8. tt. Bola som odoslaná na hematológiu, kde mi bol zistený vrodený trombofilný stav Protrombín G20210A heterozygot Deficit FXII - 24%... a pozitívny D-dimér 2,44. Hematológ mi do správy napísal: V prípade potvrdenia ďalšej gravidity sa prikláňam k názoru k medikametóznej tromboprofylaxii LMWH od dňa potrv. grav. do konca šestonedelia.

Čo to pre mňa v tehotenstve znamená?

Budem si pichať injekcie od samotného začiatku tehotenstva?

Injekcie zvykne predpisovať aj gynekológ?

Je to vážny stav, budem musieť byť viac sledovaná?

Ďakujem za odpovede.

Dobrý deň,

áno, podľa doporučenia budete mať už v úvode gravidity nasedený nízkomolekulárny heparín, ktorý si budete pichať každý deň.

Budute sledovaná hematológom, ktorý Vám bude liečbu predpisovať. Ale v prípade potreby môže injekcie predpísať aj gynekológ.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník