Súvisí krvácanie s myómom na maternici?

Zodpovedané
29. júl 2021

Dobrý deň,

moja 43 ročná mama má myóm na maternici, ktorý zatiaľ len sleduje gynekológ. Kontrolu má každých 6 mesiacov, teraz ide až o 3 mesiace. Mama už 5. deň po malej potrebe pozoruje krv na papieri a bolesti brucha. Menštruácia jej skončila minulý týždeň.

Môže mať to krvácanie spoločné niečo s myómom?

Má ísť na pohotovosť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nepoznám presný ultrazvukový nález o lokalizácii myómu v maternici a tiež jeho veľkosť.

Pokiaľ je myóm lokalizovaný submukózne - teda siaha do dutiny maternice, môže spôsobovať silné dlhotrvajúce menštruačné krvácanie nereagujúce na konzervatívnu liečbu. Prípadne nepravidelné krvácanie vrámci cyklu, pri raste bolesti brucha a iné sprievodné ťažkosti. Krvácanie však môže byť spôsobené aj polypom, gynekologickým zápalom, prípadne zápalom močového mechúra.

Pokiaľ sú bolesti intenzívne, prípadne by masívne krvácala, vyhľadajte gynekologickú pohotovosť.

Pokiaľ však pociťuje iba pobolievanie podbrušia a slabo farbí po utretí, stačí vyhľadať ambulantného gynekológa za účelom gynekologického vyšetrenia. Ten najlepšie pozná jej predchádzajúci nález a vie si ho porovnať s aktuálnym.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník