Sú moje výsledky z prvotrimestrálneho skríningu zlé?

Zodpovedané
12. júl 2021

Dobrý deň,

mám 20 rokov a vyšli mi takéto výsledky z prvotrimestrálneho skríningu,

Mám ísť na amniocentézu alebo na trisomy test?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

v danom prípade máte tieto možnosti:

1. Neinvazívne testovanie /napr. NIFTY/TRISOMY/príp. iný/.
Realizuje sa z odberu Vašej krvi, v ktorej koluje fetálna DNA a tá sa vyšetruje. Obvykle sú dostupné už od 10gt. tehotenstva.
Poisťovňa dané testovanie nehradí, hradíte si ho sama a výška sumy je daná testom a balíkom, ktorý si vyberiete.

2. Morfologický ultrazvuk u ultrazvukového špecialistu, ktorý sa však vykonáva až v 20 gt. tehotenstva.

3. Genetická konzultácia + invazívne testovanie - amniocentéza /odber plodovej vody/.

Pokiaľ však bude pri neinvazívnom testovaní zachytená abnormalita, invazívnemu testovaniu sa nevyhnete.

Na Slovensku akceptujú ako indikáciu k prerušeniu tehotenstva z lekárskej indikácie /do 24+0gt./ iba výsledok amniocentézy alebo výsledok morfologického ultrazvuku od špecialistu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník