Sú moje výsledky z histológie po odstránení myómu v poriadku?

Zodpovedané
29. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o vysvetlenie výsledku z histológie, lebo môj gynekológ mi nič nepovie a nevysvetlí. Bola som na hystereskópii submukožného myómu v druhej časti.

Primár povedal, že sa to už celé vybrať žiaľ nedá a po operácii mi nikto nič nepovedal. Doteraz neviem, či to vybrali celé či nie.
Výsledky histológie sú nasledovné: Útržky proleferačného endometria a regresívne zmeneného byalizovaného myómu bez signifikantnej mitotickej aktivity a bez atypií.
Bledé fragmenty tkaniva spolu priemeru 1 cm.

Čo to znamená?

Ďakujem

Dobrý deň,

vždy je ideálne sa pýtať priamo operatéra, aj keď opakovane a s kľudom povedať, že tomu nerozumiete, aby Vám to vysvetlil iným spôsobom.

Keď Vám povedal, že sa už celý vybrať nedal a zákrok bol realizovaný hysteroskopicky, je možné že je prihlboko, prípadne priveľký a týmto spôsobom ho nie je teda možné odstrániť.
Možnosťou teda zostáva odstránenie celej maternice - iba v prípade ak spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti nereagujúce na konzervatívnu terapiu. Inak sa len sleduje jeho rast a ťažkosti s ním spojené.

Uvidíte ako budete v nasledujúcom období krvácať, pretože ako vieme, komplikácie spojené so submukóznym myómom - teda myómom siahajúcim do dutiny maternice, bývajú nadmerné, dlhotrvajúce krvácanie, ale napríklad aj krvácanie mimo cyklu. Ďalším problémom by mohli byť aj opakované spontánne potraty.

Čo sa týka histológie - je v poriadku. Vo vyšetrovanom materiály boli útržky sliznice maternice a myómu v štádiu regresie - teda neaktívneho, bez nádorových zmien. Aj keď slovo “byalizovaného” ste určite nenapísali správne.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník