Sú moje problémy príznakom endometriózy?

Zodpovedané
4. mar 2022

Dobrý deň,

od svojej prvej menštruácie (11r) mávam prvé dni krvácania silné bolesti. Často sú spojené aj s hnačkami, vracaním, nevoľnosťou, migrénami a bolesťami kĺbov. Vekom sa to zhoršuje.

Momentálne beriem indomethacínové čapíky, ktoré zaberajú na pol dňa a ten zvyšok musím "pretrpieť". Okrem toho mám bolesti aj pri použití tampónov a pri pohlavnom styku. Väčšinou aj pár hodín po ňom. Občas je to pichavá bolesť, väčšinou však cítim takú tupú bolesť v oblasti vaječníkov. Bolesti s migrénami mám často aj počas ovulácie. Mávam výkyvy v cykle. Niekedy sa stáva, že jeden mesiac je nepravidelná menštruácia (aj dvakrát do mesiaca) a potom pár mesiacov ide pravidelne. Nepravidelné je aj množstvo krvi. Niekedy krvácam nadmerne veľa a pomaly nestíham stále meniť vložku a niekedy krvácam veľmi slabo.

Známa trpiaca endometriózou mi povedala, že pravdepodobne ju mám tiež. Gynekologička však nič také nepotvrdila.

Môže sa mýliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

samotnú diagnózu endometriózy je možné definitívne stanoviť iba laparoskopickou diagnostikou. Všetky ostatné vyšetrenia (ťažkosti, ultrazvuk, Ca-125) sú iba pomocnými vyšetreniami a je podľa nich možné vyjadriť iba podozrenie na endometriózu.

V úvode by som skúsila nasadiť vhodne zvolenú hormonálnu antikoncepciu, ktorá by mohla pomôcť či už s perimenštruačnými ťažkosťami, tak aj nepravidelným krvácaním.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník