Spôsobil mi polyp pokles krčku?

Zodpovedané
28. nov 2021

Dobrý deň,

bol mi odstránený polyp, ktorý vyrastal z krčka maternice. Bol veľký 8 cm, takže mi vyčnieval von z pošvy.

Je možné, že spôsoboval taký ťah, že mi krčok natoľko poklesol, že je ho vidieť stále počas všetkých fáz cyklu blízko pošvového vchodu?

Znamená to, že nemôžem používať menštruačný kalíšok?

Ani typ určený pre nízky krčok maternice?

Nebudem môcť mať pohlavný styk?

Ďakujem

Dobrý deň,

samotný polyp nemá takú váhu, aby spôsobil trvalý pokles maternice, aj keď bol skutočne veľký.

Vekom sa panvové dno oslabí a dôsledkom je potom pokles stien pošvy, či maternice. O to viac, ak žena spontánne rodila.

Menštruačný kalíšok asi nemá zmysel používať, pokiaľ je krčok viditeľný až pri pošvovom vchode. Samotný kalíšok by takmer celý prečnieval. Skúsiť ho však môžete.

Pohlavný styk môžete mať kľudne.

V každom prípade je na zvážení operačné riešenie. Vyhľadajte preto svojho gynekológa, ktorý Vás vyšetrí a zváži potrebu ďalšieho postupu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník