Som v 39. týždni a dcérka má nízku váhu. Je možné podávať terapiu aj z domu?

Zodpovedané
8. aug 2021

Dobrý deň,

som v 39. týždni a dcérka má nízku váhu. Naposledy mala 2,5 kg. Už týždeň ležím v nemocnici na terapii a nič sa nezlepšilo.

Je možné podávať terapiu aj z domu?

Ďakujem

Dobrý deň,

základom je, aby malo dieťatko pri narodení aspoň 2 500 g. Samozrejme existuje aj určitá chyba v meraní ultrazvukom /+-400-500g/, preto je potrebné opatrne postupovať pri hranične meraných váhach.

U nás štandardne podávame vrámci hospitalizácie Oxantil infúzne, prípadne Oxyphyllin tabletkovo, ktorý je možné užívať aj v domácom prostredí. Ultrazvukovú biometriu však nemá zmysel kontrolovať skôr ako o týždeň.

Je na zvážení lekárov, či je nutná hospitalizácia. Nepoznám napríklad hodnotu prietokov, stupeň zrenia placenty, ani výsledky CTG záznamov.

Určite sa poraďte a informujte sa o Vašom zdravotnom stave s Vašim izbovým lekárom, ktorý zváži eventuálne prepustenie. Ak však doporučí pokračovať v hospitalizácii, neváhajte. Ide predsa len o zdravie Vášho dieťatka.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník