Som 31 dní po sekcií a stále krvácam. Je to v poriadku?

Zodpovedané
15. feb 2022

Dobrý deň,

som 31 dní po sekcii a stále krvácam červenou až hnedastou krvou slabou intenzitou. Proste bez vložky to nejde, intímka by nestačila. Je to veľmi obťažujúce. Po prvom spontánnom pôrode som po troch týždňoch už ani nešpinila.

Prečo po sekcii, kedy maternicu operatér manuálne vyčistí, resp. by mal a všade čítam, že krvácanie býva kratšie, stále krvácam?

Bolesti a ani zvýšenú teplotu nemám. Som objednaná na 22. februára na kontrolu po šestonedelí. Asi vyšetrenie zruším, nepôjdem tam s krvácaním.

Do skončenia šestonedelia spadám pod pôrodnicu.

Mám ísť radšej tam?

Denne pijem alchemilkový čaj, s účinkami ktorého mám tie najlepšie skúsenosti. Kyretáž v žiadnom prípade nepodstúpim.

Aké iné mám možnosti?

Ak by nastala situácia, že by bolo potrebné čistenie, znamená to, že mi maternicu pri sekcii zle vyčistili?

Ďakujem

Dobrý deň,

v žiadnom prípade kontrolu po šestonedelí u gynekológa nerušte. Gynekológ je zvyknutý na krvácanie či špinenie a práve táto kontrola je najdôležitejšia z hľadiska toho, či je maternica dostatočne a správne vyčistená. Zatiaľ by som sa však neobávala. Je úplne normálne špiniť, tiež slabo krvácať až do skončenia obdobia šestonedelia. Áno, správne ste naznačili, že po sekcii býva krvácanie kratšie, nie je to však pravidlom.

Pokiaľ by sa skutočne stalo, že maternica nie je dostatočne vyčistená, podá sa injekcia na stiahnutie maternice a v prípade, že sa aj tak maternica nedočistí, kyretáži sa bohužiaľ nevyhnete. Iná možnosť nie je.

Sú dve možnosti prečo by maternica nemusela byť dostatočne vyčistená. Áno, prvou možnosťou je nedostatočná manuálna revízia pri sekcii. A druhou možnosťou je, že sa Vám pôrodná bránka predčasne uzavrela a maternica sa nestihla dočistiť. Nemyslím si ale, že to takto bude vo Vašom prípade.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník