Skracovanie krčka maternice v 27 tt a nariadené vysadiť progesterón - aký je váš názor?

Zodpovedané
18. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som Vás veľmi pekne požiadať o Váš názor na daný liečebný postup. Momentálne som hospitalizovaná pre skracujúci sa krčok a častejšie tvrdnutia brucha od 24 tt, aktuálne začínam 27 tt. Krčok má podľa poslednej cervikometrie spred týždňa dĺžku 30 mm. Od svojho gynekológa som mala naordinované užívanie Progestanelle 200 mg p.o. 1-1-0 a na večer vaginálne Utrogestan 200 mg. Tu v nemocnici mi však nakázali po tých 2 týždňoch túto liečbu celkom vysadiť, pretože to už údajne v danom týždni tehotenstva nemá žiadny účinok. Dokonca aj v SPC Utrogestanu sa píše pri daných problémoch vaginálne užívanie od 20 tt do 34 tt. Spoliehala som sa to, že aspoň Utrogestan by ten krčok mohol kúsok spevňovať a držať pokope. Dosť sa obávam, aby sa mi po celkovom vysadení progesterónu krčok nezačal opäť skracovať, keďže môj týždeň tehotenstva je ešte nízky. A to už mám jeden predčasný pôrod za sebou pre rovnaké problémy.

Prosím Vás, je užívanie progesterónu v tomto týždni tehotenstva naozaj zbytočné a neefektívne?

Nehrozí mi po vysadení zhoršenie nálezu a celkového stavu?

Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.

Dobrý deň,

perorálne užívanie už zmysel nemá, ale vaginálne na noc určite má. Presne ako sa v SPC lieku píše do 34-35gt.

Ja by som pokračovala v jeho užívaní.

Držím palce! Veľa oddychujte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník