Prečo sa mi vracia zelený výtok hneď ako si začnem dávať laktobacily?

Zodpovedané
20. apr 2022

Dobrý deň,

už roky mám problémy so žltozeleným výtokom. Klasické kultivácie vyšli negatívne aj na ureoplazmu, mykoplazmu aj chlamýdie. Lekárka mi predpísala Macmiror, po ktorom som ráno videla ešte viac zeleného výtoku. Rovnaký problém som mala s Polygynaxom. Skúsila som všelijaké samoliečby a robila som si výplachy Cloginom. To príznaky zmiernilo iba na krátku dobu. Potom som si začala dávať probiotiká Gynellu a opäť mi to zelený výtok vystupňovalo.

Prečo?

Neskôr som skúsila výplachy sódou bikarbónou. To pomohlo len na chvíľku, potom sa zase začal zelený výtok vracať. Nakoniec mi na kultivácii vyšla bakteriálna vaginóza. Dostala som Dalacin 2%, po ktorom výtok zelený úplne zmizol. Hneď mi dala aj Gynoflor probiotiká, no už ráno tam boli mierne náznaky zeleno výtoku ako keby sa začal vracať.

Prečo sa mi ten zelený výtok vráti, alebo vystupňuje akonáhle si začnem dávať nejaké laktobacily?

Mohla by som si namiesto Gynelly vyplachovať pošvu Cloginom?

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko povedať prečo sa Vám stále vracia v takej podobe ako píšete. Krčok maternice produkuje u každej ženy sekrét. U niekoho v menšom, u niekoho vo väčšom množstve a potrebuje intímku počas celého dňa. Obvykle ale ide o bezfarebný, biely až nažltlý, ktorý sa v
rámci cyklu môže meniť. Výtok do zelena, zapáchajúci, s inými pridruženými ťažkosťami už značí problém. Pokiaľ sú kultivácie negatívne, v krajnom prípade je ešte možné absolvovať konizáciu krčka maternice. Samozrejme až po vyčerpaní všetkých možností konzervatívnej liečby.

Skúste výplachy od Multi-gynu namiesto Cloginu. Mohli by pomôcť redukovať množstvo sekrétu. Probiotiká doporučujem Gynimun dlhodobo 1x týždenne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník