Prečo sa mi prejavila mykoplazma po pôrode?

Zodpovedané
21. sep 2021

Dobrý deň,

hneď po prvom pôrode som začala pociťovať problémy rôzneho typu, ktoré mi znemožnili mať pohlavný styk. Lekár zistil u mňa mykoplazmy aj ureaplazmy. Nerozumiem však tomu, prečo som mala problémy až po pôrode, keďže ide o pohlavne prenosnú baktériu a musela byť v tele už skôr. Dočítala som sa, že kolonizácia baktériami sa môže vyskytnúť počas pôrodu.

Mohlo sa nakaziť dieťa pri pôrode?

Môže sa nakaziť rodička?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako píšete, ide predovšetkým o pohlavne prenosné ochorenie, teda nakaziť ste sa mohli pri akomkoľvek pohlavnom styku. Príznaky pri daných patogénoch nebývajú väčšinou žiadne, výnimočne ako u Vás sa môžu občas prejaviť. Mohli ste ich teda mať už pred tehotenstvom bez toho aby ste o tom vedeli.

Neviem si predstaviť ako by ste sa pri pôrode mohla nakaziť. Prenos na dieťa je možný, ale pokiaľ bolo po pôrode všetko v poriadku a dieťatko nemalo napríklad zápal pľúc, nemusíte sa obávať.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník