Prečo sa mi opakovanie vracia E.coli do pošvy?

Zodpovedané
26. apr 2022

Dobrý deň,

opakovane mávam masívne E.coli v pošve. Hygienu mám podľa mňa veľmi dobrú.

Dá sa to liečiť aj inak ako antibiotikami?

Je vhodný Vitagyn C pošvový krém?

Aký je dôvod, že sa mi to stále vracia?

Môže byť za tým aj manžel?

Obaja sa pred stykom vždy umyjeme.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

niekedy aj nadmerná hygiena škodí. Narušíte si svoju prirodzenú flóru a výsledkom je narušené pH a nedostatok laktobacilov. Tie bránia ostatným prirodzene sa vyskytujúcim baktériám v pošve sa premnožiť. E.coli totiž nie je cudzou baktériou, nachádzame ju často v pošve ako aj tráviacom trakte. Je hlavným pôvodcom urogenitálnych infekcií.

Vitagyn C kľudne môžete skúsiť. Doporučila by som ale absolvovať aspoň jeden cyklus 3 mesačného užívania.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník