Prečo mávam špinenie v priebehu mesiaca?

Zodpovedané
4. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom špinenia v priebehu mesiaca. Beriem antikoncepciu a v priebehu mesiaca hocikedy začnem špiniť. Už sme to riešili s mojou doktorkou zmenou antikoncepcie, ale robí mi to každá antikoncepcia. Preventívne prehliadky absolvujem pravidelne a som už z toho zúfalá. Obmedzuje ma to, keďže musím stále nosiť intímku.

Niekedy je to špinenie silnejšie s troškou krvi, niekedy je to špinenie sfarbené do hneda. Trvá to niekedy aj pár dní, potom to prestane a vráti sa to opäť. Niekedy je mesiac kľud, ale to je poväčšine zázrak.

Moja doktorka uvažuje o vysadení antikoncepcie. Len si neviem predstaviť byť už úplne bez antikoncepcie. Viem, že existujú aj iné spôsoby ochrany, ale tie mi nevyhovujú z dôvodu alergie. Navrhuje aj laparoskopické pozretie dovnútra, či tam niečo nie je, čo nevidieť cez sono.

Existuje ešte niečo, čo by som mohla vyskúšať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je potrebné voliť antikoncepciu s vyššou dávkou hormónov. Neviem síce koľko máte rokov a aké druhy antikoncepcie ste užívali, ale určite je potrebné vyčerpať všetky možnosti z tohto ohľadu.

Ďalšou možnosťou je vnútromaternicové hormonálne teliesko, pri ktorom má väčšina žien iba slabý menzes vo forme špinenia a teda by ste mohli mať slabú menštruáciu bez špinenia v rámci cyklu. Ale je to iba predpoklad a bez vyskúšania efekt nezistíte. Inzeruje sa na 5 rokov, prípadne ak ste ešte nerodili, tak je tu možnosť voľby telieska na 3 roky.

Prípadne skúste ešte k danej antikoncepcii ktorú aktuálne užívate užívať Ascorutin 3x denne kľudne dlhodobo. Je to voľnopredajný liek, ktorý spevní cievnu stenu drobných ciev a predchádza ich praskaniu. Mohol by pomôcť.

No a pokiaľ nič nepomôže, tak je naozaj na zvážení hysteroskopické vyšetrenie dutiny maternice - pomocou kamery sa vaginálnou cestou vyšetrí vnútro maternice.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník