Prečo mám neustále svrbenie po konizácii?

Zodpovedané
8. okt 2022

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ohľadom svrbenia. Minulý rok v máji mi bol spravený zákrok leep konizácia krčku s CIN I kvôli dlhotrvajúcom stave, po dobu 3 rokoch to "nezmizlo", preto mi bol vykonaný tento zákrok. Môj vek je 21 rokov. Približne po dvoch mesiacoch od konizácie mi začali problémy so svrbením kože intímnych partií. Vnútro pošvy nie.

Začínala som Canesten tableta aj krém. Potom na dva mesiace prešlo. Potom to začalo znova, skúsila som ale pomohlo a chvíľu. Potom som išla k lekárke, dala mi masť Fungicidin a Gynella na umývanie. Prešlo na chvíľu, a odvtedy sa mi tieto problémy stále objavujú. Tento mesiac mi dala doktorka Munoral liek a robenú masť v lekárni s obsahom kortikoidov, mala som bolesť aj po močení. Masť som mohla iba 10 dní ale po vysadení zase začalo svrbenie. Teraz mi doktorka dala masť Prorugyne. Robila mi test Ph, vravela že ho mám dobré a mám mierne začervenanie vulvy. Robila mi ster cytológiu, zobrala mi aj na HPV a pohlavne prenosné choroby ale nič sa nepotvrdilo. Stále pociťujem mierny diskomfort. Krém Prorugyne používam zatiaľ 2 dni. Svrbenie mávam v noci, na čo sa aj prebudím. Som od malička alergička a astmaticka, užívam dlhodobo lieky na alergiu a astmu.

Z čoho môžem mať tieto problémy?

Ukážu sa z cytológie, čo robila pani Dr. na prehliadke, aj nejaké baktérie alebo kvasinky? Neviem si už poradiť.

Ďakujem.

Dobrý deň,

cytológia neslúži na diagnostiku bakteriálnej či kvasinkovej infekcie. Na to sa realizuje zvlášť ster. Pokiaľ Vám ale doktorka robila stery na pohlavne prenosné ochorenia, určite bol odobratý aj ster na bežné infekcie.

Prurigyne je dobrá liečba, skúste vydržať s jej užívaním a po 5-7 dňoch bude jasnejšie či zaberá. Noste iba bavlnenú spodnú bielizeň a skúste zmeniť prací prach/aviváž.

Pokiaľ bude liečba od gynekológa vyčerpaná, skúste konzultovať dermatolovenerológa, prípadne imunoalergológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník