Prečo mám chronický zápal po pohlavnom styku?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň, pani doktorka,

pátram po príčinách možného opakovaného zápalu. Po pohlavnom styku sa u mňa objaví zápal v pošve ale často i zápal močových ciest. Často sa mi urobia drobné trhlinky na hrazde, ktoré po styku dosť štípu (ako keby som mala tkanivo vysušené a nepružné. (Opakuje sa to už chronicky cez 4 roky.) Vždy sa preliečim, tak isto i manžel a znovu sa to po pohlavnom styku vráti. Manžel bol i na urológií vyšetrený, jemu nič nie je. Pani Dr. mi spravidla naindikuje, Nystanin čapíky, Fungicidin. Správnu hygienu pred i po styku dodržujeme (umytie pred stykom, vycikanie po styku). Skúšala som i Rosagyn výplach, následne liečbu Lactofeel, rôzne ženské probiotiká. Manžel trpí na seboreu, pred tým než sme sa spoznali mával zápaly, po obriezke sa to vyriešilo. Urológ tvrdí, že je všetko v poriadku z jeho strany. Sme zúfalí, pretože som začala odmietať pohlavný styk už zo strachu, že znovu príde bolesť, choroba... Chceli by sme sa snažiť o bábätko, avšak takto to nejde. Bola som testovaná na streptokoka, chlamýdie, všetko OK. Cukrovkou netrpí.... HAK neužívam, prezervatívy sme skúšali i vymeniť za bezlatexové, nepomohlo. S cyklom nemám problém. Mám pocit ako keby sme s manželom boli nekompatibilní, že mám na neho "alergiu".

Neviem, kde môže byť problém?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

skúste Vagisan krém na postihnutú oblasť 1x denne večer pred spaním (aj pred stykom). Skúste zvláčňovať pokožku denne, aby sa stala pružnejšou.

Prípadne je možné liečbu kombinovať aj s vaginálnymi tabletami Gynoflor. Obsahujú probiotiká a trošku estrogénu. Tie sa užívajú 2x týždenne.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník