Prečo mám bolesti v podbrušku počas nepravidelného cyklu?

Zodpovedané
12. nov 2021

Dobrý deň,

16.7.2021 som mala spontánny potrat. Cyklus trval 26 dní, ďalší cyklus 29 dní a terajší cyklus dnes trvá 45. deň. Už 5 dní mám bolesti v podbrušku a snažím sa sledovať si BT. Stále kojím vyše dvojročnú dcéru. Neviem, či som mala ovuláciu.

Čo znamená tá bolesť?

Čo mám robiť?

Pripájam aj graf BT. Pred tehotenstvami a medi tehotenstvami som mávala cykly zväčša 35+ dní.

Ďakujem

Dobrý deň,

tým, že kojíte je prirodzené, že nemáte cyklus úplne pravidelný. Občas ovuláciu mať môžete a v inom cykle zase nie. Je to spôsobené vplyvom hormónu prolaktínu.

Meranie bazálnej teploty je iba orientačné. Iba meraním teploty sa nedá jednoznačne povedať, či ste ovuláciu mali alebo nie.

Doma Vám môžu poslúžiť ovulačné testy dostupné v lekárni či drogérii, ktoré majú väčšiu výpovednú hodnotu. Prípadne si ovuláciu s istotou viete potvrdiť u gynekológa ultrazvukovým vyšetrením.

Ideálne je mať pohlavný styk 2-3x týždenne v rámci celého menštruačného cyklu a to pre prípady skorej/neskorej ovulácie.

Bolesti v podbrušku môžete mať napríklad pred očakávanou menštruáciou. Tým, že Vám menzes mešká a máte bolesti, nie je vylúčená ani prítomnosť prípadnej cysty na vaječníku. Bez vyšetrenia veľmi ťažko povedať a sú to iba predpoklady.

Vyhľadajte preto svojho gynekológa.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník