Prečo ma 8 týždňov po kyretáži bolí maternica?

Zodpovedané
15. feb 2022

Dobrý deň,

od kyretáže po MA v 9. týždni som už 8 týždňov a 1 deň a ešte stále som však nedostala menštruáciu. Dva týždne po zákroku som cítila silnú ovuláciu. Tá však skončila cystou veľkou 5x5 cm, ktorú mi potvrdil môj gynekológ 3 týždne od zákroku.

O ďalšie dva týždne už cysta na UTZ nebola. Po ďalších dvoch týždňoch som opäť navštívila gynekológa, nakoľko mi ešte stále neprišla menštruácia. Po vyšetrení konštatoval nízku sliznicu iba 3 mm.

To bolo pred dvoma týždňami. Gynekológ mi nechce urobiť hormonálny profil, zvolil vyčkávaciu taktiku. V pondelok mi endokrinologička navýšila Euthyrox na 75 mg, nakoľko som mala TSH 5,1.

Asi tri týždne ma večer pobolieva podbruško a kríže ako pred menštruáciou. Posledné dva dni sú bolesti extrémne. Včera večer sa mi pridružilo nadúvanie a zápcha. Odvtedy mám bolesti ešte väčšie a neviem, či ma bolí maternica, alebo sú to bolesti v dôsledku včerajšieho zastavenia plynov. Dnes som prijímala len zeleninu a po tejto stránke sa mi uľavilo, avšak zostalo mi ako keby rezanie maternice.

O čo môže ísť?

Môžem mať zápal maternice?

Od kyretáže si dávam na seba veľký pozor aj kvoli prevencii infekcie aj nachladnutia.

Ďakujem

Dobrý deň,

po takom čase o zápal maternice v dôsledku zákroku nepôjde. Bolesti súvisia pravdepodobne s plynatosťou.

Menštruáciu Vám zablokovala cysta. Dohodnite sa s Vašim gynekológom na ďalšom postupe. Pri výške sliznice 3 mm nemalo zmysel podávať injekciu na vyvolanie menštruácie, tá by ale odstupom času mala normálne zareagovať a narásť. Tiež mohlo byť meškanie menštruácie spôsobené nedostatočnou kompenzáciu zníženej funkcie štítnej žľazy, na ktorú sa už ale liečite.

Hormonálny profil nie je liečbou a nemá zmysel ho odoberať v každom prípade.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník