Prečo dostávam menzes skôr?

Zodpovedané
17. aug 2021

Dobrý deň,

mám 44 rokov a čoraz častejšie dostanem menzes o týždeň skôr, resp. neskôr. Mám endometriózu v pozorovaní. Už 10 rokov nerastie, nebolí. Cysta má 2,5 cm. Pred menzesom týždeň špiním a mám zlú náladu, úzkosti, bolesti brucha.

Keď dostanem menzes, tak nemám bolesti. Mám len silné krvácanie a z toho som bola anemická. Na prevencii bolo všetko v poriadku. Zvažujem antikoncepciu, ale chcem sa vyhnúť tým zmenám nálad.

Akú by ste mi odporúčali?

Mám si dať spraviť hormonálny profil?

Je to už predzvesť perimenopauzy?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom veku sa už môže cyklus pomaly skracovať, je to prirodzené. Špinenie pred menštruáciou môže byť spôsobený luteálnou insuficienciou, teda nedostatkom progesterónu.

Môže sa Vám skúsiť nasadiť progesterón v druhej polovici cyklu, ktorý spravidelní cyklus a špinenie pred menzesom by sa malo tiež vytratiť. S výkyvmi nálad Vám však nepomôže.

Druhou možnosťou je vhodne zvolená nízkodávková hormonálna antikoncepcia, ktorá Vám môže pomôcť tiež s predmenštruačným syndrómom. Tiež koriguje silné menštruačné krvácanie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník