Pomáha progesterón k ovulácii?

Zodpovedané
18. jún 2022

Dobrý deň,

snažíme sa s priateľom o bábätko už vyše pol roka, no nedarí sa, nakoľko mám nepravidelnú menštruáciu už od detstva. Na gynekológii mi urobili hormonálny profil, všetko mám vraj v poriadku, až na progesterón, ktorý mám veľmi nízky. Pani gynekologička mi povedala, že ak nemám progesterón, tak neovulujem a tým pádom nemám menštruáciu. Predpísala mi Utrogestan perorálne, ktorý mám začať užívať na 16. deň od prvého dňa cyklu po dobu 10 dní a vraj by sa mi mal cyklus upraviť.

Moja otázka teda znie, naozaj mi ten progesterón pomôže ovulovať?

A po akej dlhej dobe liečby začnem ovulovať?

Je možné, že môžem ostať tehotná hneď po prvom mesiaci liečby?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

je možné, že otehotniete už vrámci prvého mesiaca. Niekedy však telu trvá kým pochopí ako má fungovať. Ak by sa nezadarilo do pol roka, bude treba skontrolovať ovuláciu ultrazvukom. Ak k ovulácii nedochádza, bude jej treba pomôcť hormonálnou liečbou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník