Otočí sa ešte bábätko v 35. tt?

Zodpovedané
4. jan 2023

Dobrý deň,

som v 35. tt a v nemocnici mi zistili, že bábätko je v priečnej polohe. A týždeň predtým bol dole hlávkou. Plod je v priečnej polohe.

Je možné, že sa ešte otočí do vhodnej polohy na prirodzený pôrod?

Alebo je väčšia možnosť, že bude treba cisársky rez?

Hlavne ma zaujíma, či vplýva nejako zle táto poloha na vývoj plodu alebo sa nemusím báť?

Dá sa mu pomôcť, aby sa otočil správne?

Čítala som, že cvičenie mačacieho chrbta by mohlo pomôcť... nie je to nebezpečné?

Bábätko má hlávku na pravej strane a nožičky na ľavej. Inak ešte otázočka, cca je o týždeň väčší a pani doktorka povedala, že má cca 2900 g v danom týždni.

Nie je to veľa?

Mám tehotenskú cukrovku a mám diétu.

Ďakujem pekne za odpoveď.

Dobrý deň,

môže sa jednať o tzv. nestabilnú polohu plodu, kedy môže dieťatko meniť polohu až do poslednej chvíle. V tom prípade je indikované ukončenie gravidity cisárskym rezom. Rovnako je indikované ukončenie gravidity aj v prípade priečnej polohy plodu.

Ideálna poloha to pre vývoj plodu nie je, avšak podstatnejšie to už vývoj plodu takto na konci neovplyvní.

Vy samotnú polohu ovplyniť vo výsledku neviete.

O vedení pôrodu vo výsledku rozhodne pôrodník.

Čo sa týka váhy plodu, je v poriadku. Od 30gt. nastupuje genetika a dedičnosť. Aká ste vysoká Vy a Váš partner a aký ste boli veľký pri pôrode. Neobávajte sa. Samozrejme pri nekompenzovanej cukrovke by váha mohla byť ovplyvnená práve v jej dôsledku. Čo predpokladám nie je Váš prípad.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník