Odporúčate vziať tabletku ellaOne?

Zodpovedané
13. apr 2022

Dobrý deň,

pri pohlavnom styku sa nám stalo, že kondóm zostal vo mne, ale vyšiel aj von. Bola som deň po menštruácii. Dojčím 19 mesačnú dcérku. Prešlo už 36 hodín.

Mala by som ešte užiť tabletku po?

Mám kúpenú tabletku ellaOne, ale nejako nie som presvedčená, že ju mám zobrať. Ovuláciu zvyknem mať 13,14,15,16. deň cyklu (to sú posledné mesiace) a mám pri nej bolesti.

Ďakujem

Dobrý deň,

je síce malá šanca, že by ste ostali tehotná, vylúčiť to však na 100% možné nie je.

Je na Vás či to necháte tak, alebo užijete urgentnú antikoncepciu.

Čo sa ale týka laktácie po užití tablety, v SPC lieku je uvedené:
“Ulipristal acetát sa vylučuje do materského mlieka. Účinok na novorodencov/dojčatá nebol predmetom štúdia. Riziko pre dojčené dieťa sa nedá vylúčiť. Po užití lieku ellaOne sa neodporúča dojčiť jeden týždeň. Počas tohto obdobia sa materské mlieko odporúča odstriekavať a zlikvidovať, aby sa stimulovala laktácia.“

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník