O čom vypovedajú hodnoty anti HSV?

Zodpovedané
20. aug 2022

Dobrý deň,

v testoch pohlavných chorôb mi vyšli nasledujúce hodnoty k ochoreniu herpes.

Anti HSV 1/2 IgM 0,85
Pričom <0.9 negativne | >= 0.9 - <=1.1 hraničné | > 1.1 pozitívne

Anti HSV 1/2 IgG >160 U/ml
Pričom < 18 negatívne | >= 18 - < 22 hraničné | > 22 pozitívne

Je, prosím, možné z týchto čísel odčítať kedy aspoň približne prišlo k infekcii?

Ide o prekonanú infekciu v poslednej dobe?

Vzhľadom na takmer hraničné hodnoty IgM a veľmi vysoké hodnoty IgG. Alebo nie je možné podľa týchto hodnôt určiť či sa jedná o infekciu v posledných týždňoch - mesiacoch, alebo napríklad rokoch. (Môj gynekológ je dlhodobo na dovolenke a potrebovala by som tieto informácie vedieť skôr.)

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Dobrý deň,

z výsledkov je jasné, že sa jedná o prekonanú infekciu.

V akom časovom horizonte sa Vám žiaľ neviem vyjadriť. Rozmýšlate síce veľmi správne, avšak vyjadriť by sa Vám k danej otázke vedel infektológ.

Protilátky sa od doby výsevu začnú tvoriť do 2-3 týždňov. Prvý odber na diagnostikovať teda môže byť výnimočne aj negatívny a je ho potrebné zopakovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník