Nie je nepomer medzi LH a FSH?

Zodpovedané
15. nov 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď a moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Hormonálny profil bol odohraný na 6. deň cyklu. Cykly sú okolo 32 dní.
LH 3.13
Ffs 9.7
Prolaktin 2.47
Estradiol 203
Progesteron 1.05
Tsh som mala pred pol rokom ok, teraz sa nerobilo. Podľa noriem to sedí na fázu folikulárnu.

Nie je nepomer medzi LH a FSH?

FSH je na hranici, norma je do 10.2. Mám obavu či sa nebude jednať o prechod o pár rokov. Ešte chcem otehotnieť.

Ďakujem.

Dobrý deň,

pomer LH:FSH si všímame predovšetkým pri syndróme PCO. Pri PCO býva rozdiel 2-3x. Aký teda máte Vy. Ale na diagnózu je iba tento výsledok veľmi málo.

FSH býva zvýšené (nad hranicou normy), ak sa napríklad blíži menopauza a teda vaječníky už nefungujú tak ako majú.

Pre prípadné tehotenstvo by bolo dobré poznať aj hodnotu AMH - hovorí nám o ovariálnej rezerve. A tiež Váš vek. Po 35. roku, už tehotenstvo zbytočne neodkladajte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník