Na začiatku tehotenstva som mala Covid-19 a brala som antibiotiká. Mám si nechať dieťa, alebo prerušiť tehotenstvo?

Zodpovedané
10. dec 2021

Dobrý deň,

mám 36 rokov, 2 deti a čakám tretie dieťa. Som v 7. týždni. Ako som zistila, že som tehu, tak v prvom mesiaci som brala antibiotiká. Bola som na RTG zubov, lebo mi trhali zuby múdrosti. Do toho sme celá rodina chytili Covid-19. Brala som antibiotiká. Bola som u gynekológa a ten necháva rozhodnutie na mňa.

Mám si nechať dieťa, alebo prerušiť tehotenstvo?

Bude dieťa zdravé?

Ďakujem

Dobrý deň,

užívanie antibiotík, RTG vyšetrenie a ani ochorenie Covid-19 nie sú indikáciami k prerušeniu tehotenstva.

Čo sa týka antibiotík, neuvádzate aké ste konkrétne užívali. Je len veľmi málo druhov, ktoré sa v tehotenstve jednoznačne nedoporučujú.

RTG snímka zubov je veľmi ďaleko od plodu s malou dávkou žiarenia, preto by som sa neobávala.

Samozrejme rozhodnutie je len a len na Vás. Z medicínskeho hľadiska tam dôvod nevidím.

Či bude dieťatko zdravé ukáže iba čas. Zrealizujú sa základné skríningové vyšetrenia, môžete požiadať napríklad o neinvazívne prenatálne testovanie (ktoré je však spoplatnené) a tiež absolvovať ultrazvukové vyšetrenie v I. a II. trimestri u špecialistu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník