Na jednom vaječníku som mala endometriózu. Budem môcť mať deti?

Zodpovedané
23. júl 2021

Dobrý deň,

na jednom vaječníku som mala endometriózu.

Môžem mať deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite áno. Neviem síce, či bol vaječník operačne iba ošetrený, alebo bolo nutné ho celý odstrániť, v každom prípade, máte ešte druhý, plne funkčný. Dokonca najlepšou liečbou endometriózy je tehotenstvo.

Endometrióza je definovaná ako prítomnosť a rast endometriálneho tkaniva /sliznice maternice/ mimo dutiny maternice /teda v malej panve, vaječníkoch - kde vznikajú tzv. čokoládové cysty, čreve a i./. Tieto ložiská sú pri každom Vašom menzese rovnako aktívne ako maternica, teda krvácajú, rastú a v ich mieste sa rozvíja zápalový proces, ktorého dôsledkom sú zrasty.

Práve masívne zrasty sú hlavným dôvodom, prečo sa ženám s endometriózou nedarí otehotnieť. Preto je najlepšiou terapiou práve tehotenstvo, kedy nemenzesujete a ložiská sú neaktívne, odumierajú. Druhou možnosťou je vytvoriť tzv. "pseudotehotenstvo" nasadením hormonálnej terapie.

Zrasty však pretrvávajú aj po vymiznutí ložísk, preto je dôležitá liečba čo najskôr. Tehotenstvo preto pridlho neodkladajte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník