Na akom princípe funguje vnútromaternicové teliesko?

Zodpovedané
20. júl 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

chcem sa opýtať na akom princípe funguje hormonálne teliesko?

Čítala som o tom veľa, pretože si to chcem dať zaviesť no odpudzuje ma od toho to, že to funguje na princípe, že to spôsobuje potraty, je to pravda?

Teda, že vajíčko a spermia sa spoja tak či tak?

Aký máte názor, pani doktorka, na vnútromaternicové teliesko, odporúčate ho?

Či radšej voliť inú alternatívu (tabletky brať nemôžem)?

Vopred ďakujem za zodpovedanie.

Dobrý deň,

nehormonálne vnútromaternicové teliesko funguje na princípe:

  • spôsobuje chronický aseptický zápal (makrofágy - bunky imunitného systému likvidujú spermie)
  • spermicídny efekt medi
  • hyperperistaltika vajcovodov

(vajíčko sa dostane do dutiny v štádiu vývoja kedy už nie je schopné sa implantovať)

Ak nemôžete užívať hormonálnu antikoncepciu, toto je vhodná voľba. Prípadne zostáva už len bariérová antikoncepcia, či Pharmatex spermicídny gél.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník