Môžu príznaky v začiatku tehotenstva kolísať?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

v 5+6 mi bolo potvrdené tehotenstvo (to bolo pred týždňom). Teraz som 6+4. Srdcová akcia bola nájdená. Nasledujúce vyšetrenie mám až o 4 týždne a idem sa zblázniť stresom. Od začiatku nemám výrazne príznaky. Mám iba trošku zvýšenú spavosť a občasný pocit na vracanie, ale naozaj nič strašne. Všimla som si, že niektoré príznaky sa aj niekoľko dní neobjavia a potom mám jeden deň keď som zase viac unavená ale úprimne, keby som sa nesledovala, tak si možno ani nevšimnem, že niečo je inak.

Je to v poriadku alebo tým, že nemám výrazne príznaky je väčšia šanca, že tehotenstvo neprosperuje?

Môžu príznaky takto kolísať že raz sú a raz nie sú?

Ako žena vie v takto skorom štádiu, že veci idú, tak ako majú?

Bola by opodstatnená skoršia návšteva lekára, alebo stres nie je dostatočnou indikáciou?

Ďakujem vám veľmi pekne za vás čas.

Dobrý deň,

neobávajte sa, niektoré ženy nemajú vôbec žiadne subjektívne príznaky súvisiace s tehotenstvom a všetko je u nich v poriadku.

Ak by sa Vám čokoľvek nepozdávalo, vyhľadajte ambulantného gynekológa, prípadne gynekologickú pohotovosť.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník