Môžu mať kandida v ústach a v pošve súvis?

Zodpovedané
16. nov 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

chcela by som sa opýtať, posledné 3 týždne som chorá, neužívala som antibiotiká, ale počas choroby sa mi objavili biele fľaky v ústach a silná bolesť v krku, akoby pleseň v ústach. Mávam opakovane infekcie pošvy, kvasinky. Pred mesiacom som bola liečená Macmirorom a hneď som si po užívaní nasadila Gynimum intim care probiotiká. Ale 3 dni pred menštruáciou som znova dostala kvasinky, asi cca 2 dni po plesni v ústach. Dlhodobo užívam kortikoidné spreje na astmu a to je aj vedľajší účinok týchto sprejov, mykóza v ústach.

Je možné, že sa mi vrátila pošvová mykóza práve prenesená z úst?

Môže to mať nejaký súvis?

Ďakujem.

Dobrý deň,

pôvodca môže byť rovnaký. Bolo by vhodné nasadiť antimykotiká celkovo, aby ste sa zbavili kvasiniek v celom tele. Nie je vylúčené, že ich budete musieť užívať dlhodobo, ak sa budú aj napriek liečbe vracať, práve pre chronickú terapiu kortikoidmi.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník