Môžu byť moje problémy s mykózou psychosomatické?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň,

posledné dva mesiace sa mi opakovala mykóza. Začalo to tým, že som si dala tampón. Najprv som mala vodnatý výtok. Dr. mi dala Polygynax. No výtok prestal, ale mykóza sa vrátila. Dostala som Gynazol a Peroeálne antimykotiká na mesiac. Problém je, že chvíľu v pošve cítim tlak, chvíľu kľud, sem-tam ma začne svrbieť, a potom zasa kľud. Kultivácia predtým vyšla pozitívne na candidu. Výtok žiadny nemám.

Je to normálne, že počas liečby to cítim tak všelijako alebo to mám už psychosomatické?

Som psychiatrický pacient. Neustále na to myslím. Sladké jem minimálne a dávam si aj probiotiká. Predtým som mykózu mala nejakých 10 mesiacov dozadu. Bojím sa, že to už neprejde. Po Rosalgine je to lepšie, ale to nerieši problém.

Ďakujem.

Dobrý deň,

keďže už výtok nemáte a ťažkosti sú už iba občas, je možné že ustúpia po liečbe.

Pokiaľ budú ťažkosti pretrvávať aj po liečbe, bude potrebné zopakovať výter z pošvy. Ak bude negatívny, skúste aplikovať lokálne vaginálne probiotiká. Pošvové prostredie sa znova obnoví a mohli by ste mať pokoj.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník