Môžu bolesti podbruška súvisieť s nízkym estrogénom?

Zodpovedané
17. mar 2023

Dobrý deň,

po asi 7 mesiacoch som sa konečne niekde posunula. Moje bolesti trvali už niekoľko mesiacov, Bolesti podbruška vyžarovali až tam dole a mala som aj pálenie.

V piatok mám termín na laparoskopiu a zvažujem, či tam mám ísť. Všetky moje výsledky krvi, CRP, MR boli v poriadku. Jedine z USG mi môj gynekológ povedal, že mám malú maternicu. Na ďalšom USG povedal, že mám drobné vaječníky. Ale nevideli to ako nejaký problém. Mám však nízky estrogén už niekoľko mesiacov.

Môžem mať kvôli tomu bolesti?

Je možné, že celý čas moje bolesti súviseli iba s nízkym estrogénom?

Nechcem zbytočné podstúpiť invazívny zákrok, keď mi v podstate nič vážne nie je. Tie bolesti sú asi posledné 2 týždne úplne mierne. Už ich skoro vôbec necítim. No raz sa to stalo, že asi mesiac som žiadne bolesti nemala a potom sa to opäť vrátilo.

Ďakujem

Dobrý deň,

malá maternica a malé vaječníky nespôsobujú bolesti v podbrušku. Skôr svedčia o nástupe menopauzy. Čo by vysvetlovalo aj nízku hladinu estrogénu (vaječníky sú zmenšené a neprodukujú dostatok estrogénov). To ale bolesti stále nevysvetľuje. Zo zníženej hladiny estrogénov bolesti nemáte.

Je teda na mieste absolvovať laparoskopickú diagnostiku, ak Vám to bolo doporučené.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník