Môžeme sa snažiť o dieťa hneď po užívaní antimalarík?

Zodpovedané
18. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa ,spýtať, s manželom ideme na dovolenku na Zanzibar a budeme užívať antimalariká Malaron.

Môžeme sa snažiť o bábätko po príchode domov hneď, alebo máme počkať nejaké obdobie z dôvodu účinkovania antimalarík?

Ak áno koľko asi?

Ďakujem.

Dobrý deň,

objektívne by sa Vám vedel vyjadriť farmakológ, prípadne infektológ.

Podľa SPC lieku:
“Bezpečnosť použitia atovakvónu a progvaniliumchloridu podávaných súbežne počas gravidity u ľudí nebola stanovená a potenciálne riziko nie je známe.

Štúdie na zvieratách nepreukázali žiadne dôkazy o teratogenite tejto kombinácie. Dokázalo sa, že jednotlivé zložky nemajú žiadny vplyv na pôrod ani na prenatálny a postnatálny vývoj. Počas štúdii teratogenity boli u gravidných samíc králikov pozorované toxické prejavy (pozri časť 5.3). O použití

Malarone počas gravidity sa má uvažovať len vtedy, ak očakávaný prínos pre matku preváži nad potenciálnym rizikom pre plod.”

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník